RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Stop fake news!”. Premier ostro o próbach manipulacji jego słowami

Premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis na Facebooku (fot. PAP/Radek Pietruszka/FB)
Premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis na Facebooku (fot. PAP/Radek Pietruszka/FB)

– Są w naszym społeczeństwie osoby, które uważają (…) „kto umrze, to umrze i trudno” – stwierdził niedawno premier Mateusz Morawiecki mówiąc o sytuacji w kraju w dobie pandemii. Jego słowa zostały jednak zmanipulowane. Szef rządu stanowczo sprzeciwił się takim praktykom.

Ministerstwo Zdrowia: Mniej przypadków zakażeń niż wczoraj

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o kolejnych 7705 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To wynik bliski czwartkowego...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Stop fake news! Oprócz walki z wirusem ponownie musimy zmagać się z zalewem fake newsów. Czasem wyjątkowo obrzydliwych, jak ten, który właśnie do mnie dotarł. Moja wypowiedź dotycząca osób, które uważają, że »kto umrze, to umrze i trudno« została zmanipulowana i użyta do wyjątkowo szkodliwej kampanii zmierzającej do sabotowania działań rządu. Na czym polega manipulacja? Wystarczy obejrzeć poniższe wideo, żeby zobaczyć, że nie jest to moje stanowisko, a wyjątkowo krytyczna ocena stanowiska innych!” — napisał na Facebooku Morawiecki.

„Są w naszym społeczeństwie osoby, które uważają, że jakiekolwiek ograniczenia są niepotrzebne, powinniśmy przejść przez tę pandemię nie wdrażając takich ograniczeń: „kto umrze, to umrze i trudno”. Są takie osoby, które tak uważają” — powiedział na załączonym nagraniu premier.

Szef rządu zaapelował, by nie wprowadzać ludzi w błąd. „Oświadczam, że wszystkie nasze działania zmierzają właśnie w kierunku tego, by umierało jak najmniej osób. Chcemy chronić Polaków przed wirusem i przed fałszywymi informacjami. Trzeba powiedzieć to głośno i wyraźnie — rozpowszechniając fake newsy, polityczne bądź innego rodzaju — pseudonaukowe, o rzekomych spiskach, nieskuteczności maseczek, grzybicach gardeł i setkach innych bzdur, szkodzicie sami sobie i dajecie więcej pracy tym, którzy właśnie heroicznie walczą o nasze zdrowie — lekarzom! Proszę o jak najszersze rozpowszechnienie tego apelu! Dziś ważne są dwa hasła — #STOPFAKENEWS oraz #ZOSTAŃWDOMU!” – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej