RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Huragan Alex przyniósł najbardziej deszczowy dzień w historii

3 października w całej Wielkiej Brytanii spadło średnio 31,7 mm deszczu (fot. Pexels)

Sobota 3 października była najbardziej deszczowym dniem w Wielkiej Brytanii od kiedy prowadzone są pomiary, czyli od 1891 roku, a ilość deszczu, jaka wówczas spadła wystarczyłaby do wypełnienia jeziora Loch Ness – podał meteorologiczny Met Office.

Możliwe białe święta. Luty raczej ciepły

Typowy grudzień, ale bardziej wietrzny, do tego cieplejszy niż zwykle początek roku – tak wynika ze wstępnych zimowych prognoz dla Polski. Robert...

zobacz więcej

Wskutek fali opadów, która przeszła przez kraj dzień po huraganie Alex, w całej Wielkiej Brytanii spadło średnio 31,7 mm deszczu, podczas gdy poprzedni rekord, z 29 sierpnia 1986 roku, wynosił 29,8 mm. Również w bieżącym roku miał miejsce trzeci najbardziej deszczowy dzień w historii – 15 lutego spadło 27,2 mm deszczu.

– Główną cechą charakterystyczną 3 października był umiarkowany, ale uporczywy deszcz, który był bardzo rozprzestrzeniony. To, że w ciągu jednego dnia w całej Wielkiej Brytanii – od południowego wybrzeża Anglii po północne wybrzeże Szkocji – trwały intensywne opady deszczu, od 30 do 50 mm lub więcej, jest niespotykane – powiedział Mark McCarthy z Met Office.

– 31,7 mm deszczu na całym obszarze Wielkiej Brytanii to w przeliczeniu na objętość około 7,6 km sześciennych wody, podczas gdy Loch Ness ma około 7,4-7,5 km sześciennych – dodał. Loch Ness jest największym jeziorem w Wielkiej Brytanii pod względem objętości.

Obfite opady deszczu w październiku nie ograniczyły się do tego jednego dnia, w którym pobity został rekord. W całym kraju w ciągu pierwszych dwóch tygodni tego miesiąca spadło już 68 proc. wieloletniej średniej dla całego października, zaś w hrabstwie Oxfordshire jest to aż 148 proc. normalnych opadów dla całego miesiąca.

źródło:

Zobacz więcej