RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Frankowicze mogą utopić sądy

Mimo pandemii pozwy ws. kredytów walutowych zalewają polskie sądy (fot. PAP/Leszek Szymański)
Mimo pandemii pozwy ws. kredytów walutowych zalewają polskie sądy (fot. PAP/Leszek Szymański)

Mimo pandemii pozwy ws. kredytów walutowych zalewają polskie sądy. W 2020 r. przybyło ich kilkaset procent – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Koronawirus w hotelach. Rezerwacje na październik nie przekraczają 40 proc.

W 87 proc. hoteli rezerwacje na październik nie przekraczają 40 proc. – wynika z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego...

zobacz więcej

W artykule podano, że „największe sądy okręgowe w kraju nie mają co liczyć na uruchomienie specjalnych sekcji czy wydziałów do spraw frankowych, choć w 2020 r. zanotowały wzrost takich spraw nawet o 400 proc.”.

„Na przykład do Sądu Okręgowego w Warszawie od stycznia do kwietnia 2020 r. wpłynęło ok. 4 tys. pozwów. Procesy frankowe są skomplikowane, a dla wielu sędziów stanowią połowę prowadzonych spraw. Sędziowie liczą, że w interpretacji sporów pomogą im uchwały Sądu Najwyższego albo zmiany w prawie. Na te ostatnie się jednak nie zanosi” – podkreślono.

Oceniono, że „jak trudne są procesy frankowe, pokazuje czwartkowa sprawa przed Sądem Najwyższym, w której frankowicze domagali się od banku zwrotu rat spłaconych na podstawie uznanej przez niższe instancje za nieważną w części umowy, tzw. tablic kursowych jednostronnie określanych przez bank”.

„Sprawa ma zostać powtórzona, bo, jak powiedział sędzia SN Marcin Krajewski, nie wiadomo, czy w świetle niedopuszczalnych rozliczeń bank prawidłowo wykonał umowę, ani też, czy zlecając kolejne wpłaty, frankowicze formalnie akceptowali kurs, a może nawet modyfikowali umowę” – wyjaśniono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej