RAPORT

Tusk kontra Tusk

Fake news CNN. Artykuł o „strefach wolnych od LGBT” w Polsce

Dla CNN wypowiedział się także Bart Staszewski, aktywista LGBT (fot. Omar Marques/Getty Images)
Dla CNN wypowiedział się także Bart Staszewski, aktywista LGBT (fot. Omar Marques/Getty Images)

Amerykański portal CNN uderza w Polskę fake newsem o tzw. „strefach wolnych od LGBT”, które w rzeczywistości nie istnieją. W reportażu opublikowano historie młodych ludzi, którzy nie czują się dobrze w swoich miejscowościach bądź wioskach rzekomo ze względu na rezolucje mające wspierać „tradycyjne rodzinne wartości”. Znalazł się wśród nich Bart Staszewski, aktywista LGBT, który rozstawił fikcyjne tablice z hasłem „strefa wolna od LGBT” przed wjazdem do niektórych miast i opublikował ich zdjęcia w mediach społecznościowych.

Fake news o „strefach wolnych od LGBT”. Czym jest Samorządowa Karta Praw Rodzin?

Wbrew twierdzeniom niektórych polityków, w Polsce nie istnieją „strefy wolne od LGBT”. Zwrot ten został wymyślony przez działaczy lewicowych,...

zobacz więcej

Zwrot „strefy wolne od LGBT” wymyślili działacze lewicowi, którzy sprzeciwiają się m. in. przyjmowaniu przez niektóre miasta i gminy Samorządowej Karty Praw Rodzin. Ma ona – zgodnie z deklaracjami jej autorów – chronić prawa rodzin, rodziców oraz dobro dzieci. Wyrażenie „strefy wolne od LGBT” pojawiło się w sieci, gdy aktywista LGBT Bart Staszewski rozstawił fikcyjne tablice z takim hasłem przed wjazdem do niektórych miast i opublikował ich zdjęcia w mediach społecznościowych.

CNN podaje na swoim portalu, że „setki regionów wzdłuż Polski – obejmujących ok. jedną trzecią kraju i ponad 10 milionów obywateli – zamieniło się w tzw. »strefy wolne od LGBT«”. Jak opisano w reportażu, „są pewne tereny, gdzie opozycja względem »ideologii« LGBT jest symbolicznie zapisana w prawie na poziomie krajowym i lokalnym”.

Autorzy artykułu przekonują ponadto, że polskie przywiązanie do tradycji katolickiej uderza w bezpieczeństwo osób LGBT. „Polska jest wciąż krajem przesiąkniętym katolickimi zwyczajami oraz zaciekle, odruchowo broniącym swojej narodowej tradycji. Około dziewięciu na dziesięciu Polaków identyfikuje się z wyznaniem rzymsko-katolickim, a około 40 proc. osób uczestniczy co tydzień w niedzielnej mszy” – napisano.

KE i rzekome „strefy wolne od LGBT”. Ziobro mówi, co powinien zrobić rząd

Polski rząd powinien zareagować stanowczo i bronić polskich samorządów, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBT” lub „praw...

zobacz więcej

Jak oceniono, „niektóre ze szczególnie konserwatywnych, wiejskich regionów na południowym-wschodzie nigdy nie przyjęły osób LGBT; a teraz homofobiczna retoryka jest głoszona przez państwo i głoszona w kościołach; wrogość na ulicach kipi”.

Dla CNN wypowiedział się także Bart Staszewski. „To polowanie na czarownice, w którym jesteśmy ofiarami” – powiedział. „Jesteśmy obywatelami drugiej kategorii. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło” – dodał. „Jesteśmy wrogiem publicznym. Wszyscy są przeciwko nam” – przekonywał aktywista.

Wg CNN „homofobiczne uchwały i rezolucje zmusiły wielu Polaków to podjęcia wyboru: opuścić miasto lub pozostać cicho”, chociaż w żadnym polskim mieście ani wsi nie wprowadzono tzw. „stref wolnych od LGBT”, czyli terenów, na który osoby identyfikujące się z LGBT nie mogłyby przebywać czy też mieszkać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej