RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znów zamieszanie wokół Rafała Trzaskowskiego. „Obraził mieszkańców”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. Facebook.com/PlatformaObywatelska)

W czwartek w Warszawie odbyła się sesja rady miasta. Choć była ważna i dotyczyła m.in. koronawirusa, po raz kolejny nie pojawił się na niej prezydent Rafał Trzaskowski. – Rozumiem, że pan Trzaskowski za dwa dni będzie ogłaszał powstanie swojego ruchu i to jest pewnie powód, dlaczego znowu nie ma go na sesji – komentował podczas obrad radny Błażej Poboży (PiS). Z kolei przedstawiciele KO przekonywali, że Lech Kaczyński jako prezydent również rzadko bywał na sesjach.

Zapytaliśmy eksperta, co daje ozonowanie ścieków. Odpowiedź poraża

Ścieki z Warszawy znów będą lać się do Wisły. Prezydent stolicy uspokaja, że miasto odpowie na to m.in. ozonowaniem. Pełnomocnik ministra...

zobacz więcej

Warszawscy radni poruszali wiele ważnych tematów, ale tym najpoważniejszym była niewątpliwie walka z koronawirusem. Tylko w środę w województwie mazowieckim odnotowano bowiem ponad 1300 nowych zakażeń. W imieniu Trzaskowskiego głos zabrał jednak wskazany przez niego urzędnik.

„Kolejna bardzo ważna sesja rady Warszawy. Zgadnijcie, kto jest dziś, jak zwykle, wielkim nieobecnym” – skomentowała w sieci radna Lewicy Monika Jaruzelska.

Z kolei Błażej Poboży (radny PiS i wiceminister MSWiA) stwierdził, że kolejna nieobecność gospodarza stolicy ciśnie na usta „coraz mocniejsze słowa”. Ocenił, że zwłaszcza w tak trudnym okresie walki z pandemią, prezydent Warszawy nie powinien odwracać się od miasta plecami.

– Jako mieszkaniec, radny i urzędnik państwowy jestem oburzony – mówił Poboży. – Rozumiem, że pan Trzaskowski za dwa dni będzie ogłaszał powstanie swojego ruchu i to jest pewnie powód, dlaczego znowu nie ma go na sesji. Trzeba się zdecydować, czy chce się być prezydentem miasta czy politykiem aspirującym do zostania przywódcą ruchu polityczno-społecznego – stwierdził.

Jako „skandal” ocenił fakt, że informacja prezydenta na temat tego, jak stolica radzi sobie z epidemią, znowu prezentowana była przez kogoś innego niż najważniejszy z urzędników ratusza. Zaznaczył, że zastępujący Trzaskowskiego sekretarz świetnie sobie poradził, ale nie tak to powinno wyglądać. – Tym bardziej, że w drugiej części sesji mamy głosowane drakońskich podwyżek zapowiadanych i proponowanych właśnie przez Trzaskowskiego – skomentował Błażej Poboży.

40-krotna podwyżka opłat. Radni mówią nam o szczegółach

Na najbliższej sesji rady miasta pojawi się temat kolejnych podwyżek w stolicy. Wzrosnąć mają opłaty za parkowanie i abonamenty dla mieszkańców....

zobacz więcej

Na krytykę ze strony radnego PiS zareagował Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej. Przekonywał, że Lech Kaczyński jako prezydent stolicy też rzadko pojawiał się na sesjach rady miasta. Zaapelował także do Pobożego, by podzielił się z mieszkańcami swoją opinią na temat lekarzy, którzy walczą z koronawirusem. Dopytywał, czy pokrywa się ona z opinią Jacka Sasina.

– To jest to, przed czym ostrzegałem. Kończy się merytoryczna dyskusja, a zaczyna polityczne przepychanie, w którym radny Potapowicz jest specjalistą – odpowiedział Poboży. Ocenił, że porównywanie prezydentury Kaczyńskiego do obecnej sytuacji jest nielogiczne, gdyż aktualnie Warszawa – jak i cały świat – mierzy się z potężnymi problemami epidemicznymi. Podkreślił, że gdy sesję opuszczał polityk PiS, stolica nie zmagała się z takimi problemami.

– Rafał Trzaskowski obraził mieszkańców – ocenił Poboży i zauważył, że polityk Platformy Obywatelskiej mógł połączyć się z radnymi nawet zdalnie, przy pomocy telefonu komórkowego.

Ofensywa LGBT w Warszawie. Nowe doniesienia ws. szkół i urzędów

Warszawski ratusz rozesłał burmistrzom dzielnic prośbę o wykazanie się „podejmowanymi i planowanymi działaniami na rzecz równego traktowania i...

zobacz więcej

Gdzie w tym czasie był Rafał Trzaskowski? Polityk z liderem PO Borysem Budką zorganizowali konferencję prasową, na której krytykowali Andrzeja Dudę za brak aktywności ws. walki z epidemią.

– Apeluję do pana prezydenta, żeby dużo aktywniej włączył się ze swoim autorytetem w dzisiejszą sytuację, gdyż rząd najwidoczniej takiego wsparcia od głowy państwa potrzebuje – powiedział Trzaskowski.

Prezydent Warszawy potwierdził również, że już w sobotę wystartuje jego nowa inicjatywa polityczna - Ruch Trzaskowskiego.

źródło:
Zobacz więcej