RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koronawirus w hotelach. Rezerwacje na październik nie przekraczają 40 proc.

Hotele oceniły efektywność programu „Polski Bon Turystyczny” (fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky)
Hotele oceniły efektywność programu „Polski Bon Turystyczny” (fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky)

W 87 proc. hoteli rezerwacje na październik nie przekraczają 40 proc. – wynika z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Zzdecydowana większość hoteli zrestrukturyzowała zatrudnienie w początku epidemii.

Przez pandemię spada opłacalność najmu

Najbliższe pół roku pokaże, czy inwestowanie w najem jest rentowne, czy drugie mieszkanie to tylko ochrona kapitału – pisze środowy „Puls Biznesu”.

zobacz więcej

Z ankiety Izby wynika, że średnie obłożenie hoteli we wrześniu było, podobnie jak w sierpniu, zróżnicowane. 31 proc. obiektów odnotowało średnią frekwencję poniżej 30 proc. Kolejna grupa, z frekwencją w przedziale od 31 do 60 proc., to blisko połowa (45 proc.) ankietowanych. Frekwencję powyżej 60 proc. zadeklarowało 24 proc. hoteli – czytamy.

Według Izby nastąpiło pogorszenie w stosunku do wyników z poprzedniego miesiąca (wzrost udziału w drugiej grupie kosztem grupy trzeciej). „Warto zauważyć, że nadal widoczna jest duża różnica pomiędzy hotelami położonymi w miastach i poza nimi. Udział hoteli położonych poza miastami w trzeciej grupie (frekwencja powyżej 60 proc.) wyniósł 41 proc., podczas gdy hotele w miastach w tej samej grupie stanowiły tylko 18 proc.” – zaznaczył sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński.

Pogorszył się również wskaźnik średniej ceny za nocleg. „We wrześniu ponad 60 proc. hoteli odnotowało niższe ceny niż w roku ubiegłym, przy czym dla 40 proc. spadki były wyższe niż o 10 proc. Jednocześnie 14 proc. hoteli utrzymało średnie ceny na ubiegłorocznym poziomie” – czytamy.

Jak obostrzenia związane z II falą epidemii wpłyną na gospodarkę?

Obostrzenia, wprowadzone w Polsce w związku z drugą falą epidemii koronawirusa, wpłyną negatywnie na aktywność gospodarczą w kraju, ale nie powinny...

zobacz więcej

Na niskim poziomie utrzymują się pobyty gości zagranicznych – 75 proc. hoteli odnotowało ich udział poniżej 10 proc.

Według IGHP w pierwszym po wakacjach miesiącu biznesowym nie widać oznak wzrostu popytu z segmentu tzw. przemysłu spotkań (MICE). „Aż 80 proc. hoteli zadeklarowało, że jego udział w przychodach września był nie większy niż 10 proc. Nastąpiła natomiast niewielka poprawa w segmencie przyjęć rodzinnych, w tym wesel, ale nadal blisko 60 proc. hoteli wskazało jego udział poniżej 10 proc. przychodów” – czytamy.

„Dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne miesiące potwierdzają dotychczasowe obserwacje, tzn. nadal dużą niepewność na rynku usług hotelowych, tendencję odkładania do ostatniej chwili decyzji zakupowych usług turystycznych, jak również brak widocznych perspektyw odbudowania ruchu biznesowego, w tym MICE – typowych w poprzednich latach segmentów dla miesięcy jesiennych” – zauważył Mączyński.

Wskazał, że aż 87 proc. hoteli podaje stan rezerwacji na październik nieprzekraczający 40 proc. pokoi. Odpowiednio dla listopada to już 96 proc. hoteli (z tego w 70 proc. hoteli stan rezerwacji wynosi poniżej 10 proc.), a dla grudnia 98 proc. (z tego 72 proc. hoteli potwierdza w ankiecie stan rezerwacji poniżej 10 proc.).

Rynek pracy odżywa, ale epidemia może zepsuć korzystną tendencję

We wrześniu rynek pracy wracał do przedkryzysowej normalności. W obliczu drugiej fali pandemii niepewność może jednak powrócić – ocenia „Puls...

zobacz więcej

Dane ankietowe ponownie wskazują, że zdecydowana większość hoteli restrukturyzowała zatrudnienie w początkowych miesiącach epidemii. Tylko 12,5 proc. hoteli dokonało wypowiedzeń umów o pracę we wrześniu, a 21,5 proc. planuje to w ostatnim kwartale roku.

Wyhamował również trend rozwiązywania umów o pracę z inicjatywy pracowników. We wrześniu już tylko 14,5 proc. hoteli potwierdziło takie przypadki, które jednocześnie stanowiły problem organizacyjny dla obiektu, a w 38 proc. hoteli takie sytuacje nie miały miejsca.

W najnowszym badaniu Izby hotele ponownie oceniły efektywność programu „Polski Bon Turystyczny”. Na pytanie o udział w sprzedaży ogółem zrealizowanej wyłącznie dzięki wprowadzeniu bonu, 32 proc. hoteli zadeklarowało, że był on zerowy, a 60 proc., że nie przekroczył 10 proc. Równie słabo oceniana jest realna pomoc bonu w kreowaniu dodatkowego popytu poza okresami typowymi dla indywidualnego ruchu turystycznego (wakacje, ferie) – tylko 15 proc. hoteli widzi taką szansę – czytamy.

Badanie przeprowadzono online 6-11 października. W ankiecie wzięły udział 253 hotele ze wszystkich województwach. 68 proc. spośród nich położonych jest w miastach. Dominującymi formami biznesu hotelowego wśród ankietowanych obiektów są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (73 proc.). Podobne liczbowo grupy stanowią hotele, w których przeważa ruch biznesowy (35 proc.) oraz łączące segment biznesowy z turystycznym (37 proc.). Hotele specjalizujące się w turystyce wypoczynkowej stanowią 28 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej