RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sojuz MS-17 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Lot załogi Sojuza MS-17 poprzedziła jej trwająca ponad miesiąc kwarantanna (fot. PAP/EPA/ROSCOSMOS HANDOUT)

W trzy godziny i trzy minuty po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-17 z trzema osobami na pokładzie zacumował o godz. 10.48 czasu warszawskiego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – poinformowała agencja TASS.

Polska pomoże NASA w podboju kosmosu

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) prowadzi rozmowy z NASA na temat współpracy. – Chodzi o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje...

zobacz więcej

Sojuz MS-17 wykonał wcześniej dwa okrążenia Ziemi. Był to najkrótszy taki lot docelowy w dotychczasowej historii dowożenia kosmonautów statkami Sojuz na ISS.

Sojuzem MS-17 przybyli na ISS Amerykanka Kathleen Rubins, która obchodzi właśnie 42. urodziny, oraz dwaj Rosjanie – 37-letni Siergiej Kud-Swierczkow i 46-letni Siergiej Ryżykow. Tylko Kud-Swierczkow jest kosmicznym nowicjuszem. Rubins gościła na ISS w 2016 r., spędzając wtedy w kosmosie 115 dni, a Ryżykow był członkiem załogi stacji orbitalnej przez blisko sześć miesięcy na przełomie 2016 i 2017 r. Cała trójka ma powrócić na Ziemię w kwietniu 2021 r.

Na ISS przebywają od kwietnia Amerykanin Chris Cassidy jako jej dowódca oraz dwaj Rosjanie – Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner. Ich powrót na Ziemię na pokładzie statku Sojuz MS-16 zaplanowano na 21 października.

Lot załogi Sojuza MS-17 poprzedziła jej trwająca ponad miesiąc kwarantanna, z wielokrotnym badaniem na nosicielstwo koronawirusa.

(fot. Roscosmos Press Office\TASS via Getty Images)

źródło:

Zobacz więcej