RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Badanie pokazało, co Polacy myślą o nauce i medycynie

Badacze sprawdzili też nastawienie do ochrony środowiska i klimatu (fot. Shutterstock/anyaivanova)

Zdaniem 38 proc. przebadanych Polaków rozwój sztucznej inteligencji jest dobry dla społeczeństwa. 65 proc. ocenia, że szczepionka MMR przynosi znaczące korzyści w zakresie zapobiegania chorobom; 71 proc. osób nadałoby wysoki priorytet ochronie środowiska, nawet jeśli miałoby to spowodować spowolnienie gospodarcze – wykazało badanie Centrum Badawczego Pew.

Twarze małżonków jednak nie upodabniają się do siebie na przestrzeni lat

Choć twarze małżonków są podobne, to – wbrew dotychczasowym przekonaniom – małżonkowie wcale nie upodabniają się do siebie pod względem fizycznym...

zobacz więcej

Amerykańskie Centrum Badawcze Pew to uznany ośrodek badawczy, który zajmuje się problemami i tendencjami wpływającymi na społeczeństwa na całym świecie. W najnowszym badaniu eksperci Centrum przedstawili nastawienia opinii publicznej do zagadnień związanych z nauką i medycyną w 20 społecznościach w różnych częściach świata – Europie, rejonie Azji i Pacyfiku, Rosji, USA, Kanadzie i Brazylii. W badaniu wzięli udział także Polacy.

Eksperci zapytali o nastawienie do ochrony zdrowia, osiągnięć naukowych i edukacji w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM – ang. ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Większość przebadanych społeczeństw postrzegała korzystnie jakość leczenia w swoich krajach – średnio 59 proc. uważało, że jest ona najlepsza na świecie lub na poziomie wyższym niż przeciętny. W Polsce uważa tak 13 proc. badanych.

Ta liczba jest jedną z najniższych w przebadanych grupach. 38 proc. Polaków twierdzi, że jakość leczenia jest przeciętna, a 48 proc., że jest na poziomie niższym niż średni.

Jeśli chodzi o osiągnięcia naukowe, 40 proc. mieszkańców Polski uważa, że są one ponadprzeciętne lub najlepsze na świecie. Według 49 proc. są one średnie; 6 proc. uważa, że poniżej średniej.

Sensacyjne odkrycie polskich paleontologów. Ma około 215 mln lat

Zaledwie 2 cm mierzy fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę,...

zobacz więcej

32 proc. Polaków sądzi, że polskie osiągnięcia technologiczne są najlepsze lub lepsze od średniej, 53 proc. uważa, że są przeciętne, a 11 proc., że poniżej przeciętnego poziomu.

Aż 40 proc. mieszkańców kraju uważa, że wyższa edukacja w zakresie STEM jest co najmniej ponadprzeciętna, 43 proc., sądzi, że jest średniej jakości, a 7 proc., że jej poziom jest niższy niż średni.

Wśród wszystkich uwzględnionych społeczeństw 51 proc. uważa, że pozycja światowego lidera w zakresie rozwoju nauki jest bardzo istotna. W Polsce odsetek ten wyniósł 35 proc. Jednocześnie 50 proc. Polaków uważa to za dosyć istotne, a 11 – za mało ważne lub nieważne.

82 proc. wszystkich badanych twierdzi, że inwestycje rządu w badania naukowe są bardzo ważne. W Polsce myśli tak 73 proc. mieszkańców; a 16 proc. uważa, że to nie jest istotne.

Badacze sprawdzili też nastawienie do poszczególnych dziedzin. Jedną z nich było wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Polacy najmniej ze wszystkich zbadanych grup doceniają tę gałąź rozwoju.

Ogólnie 72 proc. badanych stwierdziło, że rządowe inwestycje w eksplorację przestrzeni są dobre dla społeczeństwa. W Polsce uważa tak tylko 48 proc. dorosłych, a 12 proc. sądzi, że takie inwestycje są szkodliwe.

Ekspert: nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19

Szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19, tak zresztą jak we wszystkich dotychczasowych epidemiach – powiedział...

zobacz więcej

Jednocześnie 51 proc. Polaków twierdzi, że korzystne jest wykorzystanie robotów do automatyzacji pracy, a 21 proc. twierdzi, że to złe podejście. Według 38 proc. Polaków rozwój sztucznej inteligencji jest dobry dla społeczeństwa, a według 28 proc. – niekorzystny.

Specjaliści z Centrum zapytali też o nastawienie do stosowania nowych technologii w rolnictwie i przetwarzaniu żywności. W większości grup nastawienie do pestycydów, konserwantów i żywności modyfikowanej genetycznie było raczej negatywne.

W Polsce aż 70 proc. osób uważa, że owoce i warzywa uprawiane z pomocą pestycydów nie są bezpieczne, a 12 proc. sądzi, że są. Żywności i napojom ze sztucznymi konserwantami nie ufa jeszcze większa grupa – 77 proc. Polaków.

Tylko 11 proc. uważa, że takie produkty są bezpieczne. Produkty z upraw modyfikowanych genetycznie za bezpieczne uważa 67 proc. osób, a za niebezpieczne – 13 proc.

Kolejnym zbadanym tematem były szczepienia. 61 proc. z ogółu badanych twierdziło, że szczepionka MMR, zawierająca szczepy trzech wirusów – odry, świnki i różyczki, przynosi znaczące korzyści w zakresie zapobiegania chorobom; 55 proc. uważało, że ryzyko skutków ubocznych jest niewielkie lub żadne.


W Polsce 65 proc. ankietowanych sądzi, że korzyści są duże, a 58 proc. badanych jest przekonanych o nieistniejących lub niewielkich skutkach ubocznych.

Młodzi ludzie hospitalizowani z powodu COVID-19 umierają częściej, niż myślimy

Osoby w młodym wieku zwykle lepiej znoszą zakażenie koronawirusem, ale kiedy już wymagają hospitalizacji, śmiertelność jest relatywnie duża....

zobacz więcej

Badacze sprawdzili też nastawienie do ochrony środowiska i klimatu. Okazało się, że 71 proc. osób z przebadanych grup nadałoby wysoki priorytet ochronie środowiska, nawet jeśli miałoby to spowodować spowolnienie gospodarcze.

W Polsce odsetek ten także wyniósł 71 proc. Natomiast 21 proc. uważało, że najważniejsze jest tworzenie miejsc pracy, nawet jeśli w jakimś stopniu zaszkodzi to środowisku.

Według 61 proc. mieszkańców Polski rząd robi zbyt mało, aby spowolnić zmiany klimatyczne, 18 proc. twierdzi, że działania są wystarczające, a 6 proc. uważa, że zbyt intensywne.

Jednocześnie znaczna większość z przebadanych społeczności uważa, że doświadcza znacznych lub zauważalnych skutków zmian klimatu. W Polsce 34 proc. osób twierdzi, że znacząco dotykają je klimatyczne zmiany, 39 proc. uważa, że doświadcza ich w pewnym stopniu, a 25 proc., że ich nie odczuwa.

źródło:

Zobacz więcej