RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przez pandemię spada opłacalność najmu

Najbliższe pół roku pokaże, czy inwestowanie w najem jest rentowne (fot. Shutterstock/Leonardo da)

Najbliższe pół roku pokaże, czy inwestowanie w najem jest rentowne, czy drugie mieszkanie to tylko ochrona kapitału – pisze środowy „Puls Biznesu”.

Jak obostrzenia związane z II falą epidemii wpłyną na gospodarkę?

Obostrzenia, wprowadzone w Polsce w związku z drugą falą epidemii koronawirusa, wpłyną negatywnie na aktywność gospodarczą w kraju, ale nie powinny...

zobacz więcej

Według stowarzyszenia „Mieszkanicznik”, na które powołuje się „Puls Biznesu”, tegoroczna jesień jest najgorsza w historii rynku najmu.

„Z danych portalu Rentier.io wynika, że już w III kwartale 2020 r. w 15 największych miastach rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem spadła r/r prawie we wszystkich lokalizacjach” – pisze gazeta.

Jak wskazują w rozmowie z gazetą eksperci, studia nie ruszyły po wakacjach w stacjonarnej formie, a osoby pracujące po studiach już teraz sygnalizują, że mogą zrezygnować z najmu, bo nie są pewne przedłużenia umów w pracy na początku roku. Najem krótkoterminowy związany z turystyką nie odrodził się i te mieszkania zasiliły w dużej mierze rynek najmu długoterminowego, wpływając na obniżki cen najmu.

Koronawirus. Żółta strefa bije w biznes

Przedsiębiorcy z branż, które najmocniej ucierpiały przez pandemię, apelują o pomoc, na przykład ulgi podatkowe – informuje „Rzeczpospolita”....

zobacz więcej

„PB” pisze, że zdaniem ekspertów, jeśli nie uda się utrzymać rentowności, na wiosnę pojawi się na rynku fala mieszkań na sprzedaż i ceny nieruchomości spadną. Sytuacja właścicieli zależy jednak w dużej mierze od wielkości lokalu. Najgorszą mają właściciele dużych mieszkań dzielonych na pokoje, ponieważ trudniej znaleźć obsadę do całego mieszkania, więc aby ją zapewnić, schodzą z cen.

„W Warszawie cena pokoju w np. czteropokojowym mieszkaniu wynosiła wcześniej przeciętnie ok. 800 zł, teraz spadła o 100-150 zł” – twierdzi cytowany w „PB” ekspert; wyjaśnia on, że wcześniej bez trudu znajdowali się chętni na takie „gotowce inwestycyjne”, a dziś na wynajem sprzedają się głównie małe kawalerki.

„Służą one nie tylko jako mieszkania inwestycyjne, ale też jako długoterminowa ochrona kapitału przed inflacją i zapewnienie w przyszłości lokum na start w samodzielność dla nastoletnich dzieci ich właścicieli. Ich ceny w stolicy dochodzą dziś do 15-16 tys. zł za mkw.” – pisze „PB”.

źródło:

Zobacz więcej