RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Metalolek pomoże w walce z koronawirusem?

RBC jest powszechnie dostępnym lekiem stosowanym w leczeniu wrzodów żołądka (fot. PAP/EPA/Paolo Aguilar)

Niedrogi lek przeciwdrobnoustrojowy stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i infekcji bakteryjnych może być przełomem w walce z koronawirusem. Naukowcy z Hongkongu odkryli, że sprawdza się w leczeniu u zwierząt.

Powtórne zakażenie koronawirusem jest możliwe. I groźniejsze

Zaniepokojenie wywołał przypadek powtórnego zakażenia koronawirusem, do jakiego doszło u 25-letniego mężczyzny w USA. Było ono jeszcze groźniejsze...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Badacze sprawdzali, czy metaloleki – związki zawierające metal, które są częściej stosowane przeciwko bakteriom – mogą również mieć właściwości przeciwwirusowe, które mogłyby zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2. Testując cytrynian bizmutu ranitydyny (RBC) na chomikach syryjskich odkryto, że może być on „silnym środkiem przeciw SARS-CoV-2”.

– RBC jest w stanie 10-krotnie obniżyć poziom wirusa w płucach zakażonego chomika – powiedział Runming Wang z Uniwersytetu w Hongkongu. – Nasze odkrycia pokazują, że RBC jest potencjalnym środkiem przeciwwirusowym dla Covid-19 – podkreślił.

RBC jest powszechnie dostępnym lekiem stosowanym w leczeniu wrzodów żołądka, o bezpiecznym i wszechstronnym profilu farmakologicznym. – Jest używany od dziesięcioleci, więc jest całkiem bezpieczny – wskazał Wang.

W walce z koronawirusem stosuje się przede wszystkim remdesivir, lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania, oraz deksametazon. Oba były używane przez lekarzy do leczenia prezydenta USA Donalda Trumpa.

źródło:
Zobacz więcej