RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polka pokieruje Galerią Narodową w Pradze

Galeria Narodowa w Pradze funkcjonuje od 1796 roku (fot. Wiki 2.0/Richard Mortel)

Alicja Knast wygrała konkurs i od nowego roku będzie zarządzała Galerią Narodową w Pradze – poinformował minister kultury Czech Lubomir Zaoralek. W finale konkursu Polka pokonała dwóch znanych czeskich animatorów kultury.

Autor powieści zarzuca scenarzystom „Gry o tron”, że zmienili scenę nocy poślubnej

Produkcja „Gry o tron” została już zakończona, ale wciąż pojawiają się informacje na temat kulisów powstawania tego serialu. Kilka dni temu ukazała...

zobacz więcej

Minister podkreślił, że zaprezentowana przez Knast koncepcja funkcjonowania Galerii Narodowej w Pradze jest absolutnie kluczowa. – Nieustannie podkreśla potrzebę pozbycia się rutyny, przyciągania do muzeów i galerii ludzi, którym wciąż jest nie po drodze oraz dotarcia do młodych ludzi, co pokazała w Polsce – wskazał.

Zaoralek zwrócił uwagę, że Knast przyczyniła się do sukcesu Muzeum Śląskiego w Katowicach, w którym udało jej się aż 10-krotnie zwiększyć frekwencję, oraz na nagrody, jakie otrzymała od Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i Stowarzyszenia Muzeów w Holandii. Zdaniem ministra koncepcja polskiej kandydatki była najambitniejsza.

Zwyciężczyni konkursu podkreśliła, że stara się przekraczać granice , co jest celem sztuki.

– Czas pandemii jest bardzo ciężki i ważną rzeczą będzie zajęcie się dostępnością zbiorów, a także tym, aby skłonić młodych ludzi, urodzonych w dobie internetu, do odwiedzania galerii. To oni zdecydują, czy ten segment kultury będzie rozwijać się za 20 lat – powiedziała przyszła dyrektor NGP. Podkreśliła, że instytucja, którą ma kierować, ma za sobą znaczące sukcesy i jej uznana w całej Europie Środkowej.

„Wiwat Szlachcic Pan”. W Bułgarii znaleziono szablę z powstania styczniowego

Vivat Szlachcic Pan i fundator wojska – to fragment napisu znajdującego się na szabli, która trafiła do Muzeum Archeologicznego w Wielkim Tyrnowie...

zobacz więcej

Od stycznia Knast planuje przeprowadzić się z rodziną do Pragi. Jak przyznała, chociaż może czytać po czesku, to nie ma jeszcze odwagi mówić w tym języku.

NGP pozbawiona jest stałego kierownictwa od wiosny ubiegłego roku, gdy poprzednik Zaoralka minister kultury Antonin Staniek odwołał Jirzego Fajta, zarzucając mu malwersacje finansowe. Chociaż postępowanie umorzono, a Fajt doczekał się przeprosin, to na stanowisko szefa NGP ogłoszono konkurs, w którym były szef wziął udział.

W sierpniu tego roku kandydaci przeszli procedurę selekcyjną, podczas której sprawdzano ich zdolności do pracy zespołowej i przeprowadzano testy psychologiczne. Ministerstwo konsultowało przedstawione koncepcje funkcjonowania praskiej placówki z ekspertami wiedeńskiej Albertiny i nowojorskiego Metropolitan Museum.

Alicja Knast z wykształcenia jest muzykologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; kończy doktorat na London Metropolitan University – School of Art, Architecture and Design.

Zarządzała ponad stu wystawami lub współpracowała przy nich. Jest konsultantem Muzeum Historii Polski i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Przez ostatnie sześć lat była dyrektorką Muzeum Śląskiego w Katowicach.

źródło:

Zobacz więcej