Szekspir na scenie oświetlonej świecami

Zrekonstruowana elżbietańsa scena "The Globe" w Londynie (fot. flikr.com/benleto)

Nowy teatr, który zostanie wybudowany obok zrekonstruowanej słynnej elżbietańskiej sceny „The Globe” w Londynie, będzie oświetlony świecami i latarniami – poinformował szekspirowski teatr. W przeciwieństwie do „The Globe”, będzie miał dach.

Elżbietański teatr „The Globe”, w którym Szekspir wystawiał, a także sam występował, to amfiteatr na 3000 miejsc, zadaszony tylko częściowo – nad galeriami dla publiczności.

Nowy, w budowli zamkniętej dachem, zostanie zbudowany z uwzględnieniem rozwiązań z epoki, znanych z najstarszych zachowanych dokumentów z XVII wieku. Projekt powierzono pracowni architektonicznej Allies i Morrison, która dysponuje rozległym doświadczeniem w konserwacji i rekonstrukcji historycznych budowli. Architekci ci pracowali m.in. nad Domem Królowej w Greenwich, projektu słynnego angielskiego architekta Inigo Jonesa.

Rekonstrukcja drugiego szekspirowskiego teatru będzie kosztować 8 mln funtów (ponad 13 mln dolarów).

„The Globe” to również nazwa zespołu założonego przez amerykańskiego aktora i reżysera Sama Wanamakera. Wystawia on w zrekonstruowanym w 1997 roku elżbietańskim teatrze szekspirowskie sztuki oraz prowadzi badania nad teatrem elżbietańskim i twórczością mistrza dramatu. Wanamaker zapowiedział, że nowy teatr będzie najdokładniejszą rekonstrukcją angielskiej sceny renesansowej pod dachem.

Oryginalny teatr „The Globe” zbudowano w czasach elżbietańskich, w 1599 roku. Spłonął on doszczętnie w 1613 roku w pożarze wywołanym wystrzałem z działa podczas spektaklu „Henryka VIII” Szekspira. Odbudowany został rok później. Niedaleko niego, na terenie byłego klasztoru dominikańskiego, działał drugi z teatrów w dzielnicy Blacfriars. Oba zamknęli purytanie w 1642 roku.

Szekspir jako dramaturg osiągnął pełną dojrzałość w drugiej połowie lat panowania Elżbiety I i w czasach jej następcy, króla Jakuba Stuarta I, od imienia którego w Anglii czasy te nazywane są jakobińskimi.

Nowy teatr, nazywany jakobińskim, pomieści zaledwie 320 widzów. Część sztuk będzie wystawiana przy świetle świec i latarni.

W starym „The Globe” wystawiano najbardziej znane sztuki Szekspira, jednak późniejsze dzieła dramaturga, takie jak „Burza”, „Cymbelin” czy ”Opowieść zimowa”, były pisane z myślą o zupełnie innej przestrzeni teatralnej – w nowo budowanych wówczas teatrach w zadaszonych budynkach.

– To absolutnie ekscytujące, podjąć to wyzwanie i stworzyć nową przestrzeń, którą Szekspir mógłby rozpoznać, teatr tego typu, dla którego pisał swoje ostatnie sztuki – powiedział dziennikowi „The Guardian” Paul Appleton, współpracownik Allies i Morrison.

To renomowane biuro pracowało m.in. nad Domem Królowej w Greenwich projektu Inigo Jonesa. Podejmowało również prace nad szerokim spektrum realizacji kulturalnych i publicznych, od galerii Współczesnej Sztuki Stosowanej, po siedzibę BBC w White City.

Najnowsze prace architektów z Allies i Morrison obejmują projekt najnowocześniejszego planetarium w Obserwatorium Królewskim w Greenwich oraz odrestaurowanie Royal Festival Hall i rewitalizację jego okolicy.

źródło:

Zobacz więcej