RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Bez dobrze zorganizowanej infrastruktury nie ma efektywnej współpracy

– Bez dobrze zorganizowanej infrastruktury nie da się budować efektywnej i wzajemnie korzystnej współpracy handlowej; do jej rozwoju przyczyni się modernizacja istniejących łańcuchów logistycznych oraz utworzenie nowych – powiedział we wtorek w Odessie prezydent Andrzej Duda.

Duda i Zełenski: Należy zapewnić możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów XX w.

zobacz więcej

Polski polityk we wtorek przed południem przybył do Odessy, gdzie podczas forum „Perspektywy współpracy Polski i Ukrainy: realizacja wspólnych inicjatyw i projektów w dziedzinie transportu i energetyki" w obecności prezydentów Polski i Ukrainy zostanie podpisane porozumienie o współpracy między portami w Gdańsku i Odessie.

– Polska do współpracy z Ukrainą i rozwoju naszych więzi gospodarczych podchodzi bardzo poważnie, widzimy to jako wielkie zadanie na przyszłość, wielką perspektywę, która – mam nadzieję – przyniesie ogromne korzyści zarówno Rzeczypospolitej, (...) jak również Ukrainie – powiedział Duda podczas wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Podkreślał w tym kontekście znaczenie infrastruktury– dróg, przejść granicznych, linii kolejowych czy portów.

– Polska od lat przywiązuje dużą wagę do rozwoju sieci korytarzy transportowych. Za punkt wyjścia przyjęliśmy założenie, że bez dobrze zorganizowanej infrastruktury nie da się budować efektywnej i wzajemnie korzystnej współpracy handlowej – podkreślił Duda.


Prezydenci Polski i Ukrainy wezmą udział w forum gospodarczym w Odessie

Polskie ekshumacje na Ukrainie? „Wiele się zmieniło”

Rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski poinformował, że w czasie wizyty głowy państwa na Ukrainie dużo rozmawiano m.in. o gospodarce, polityce...

zobacz więcej

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że w 2019 r. obroty handlowe między Polską i Ukrainą osiągnęły wartość blisko 7,7 mld euro.

Duda wyraził przekonanie, że potencjał rozmowy współpracy polsko-ukraińskiej jest znacznie większy, niż to było do tej pory wykorzystane. – Z pewnością do rozwoju wzajemnego handlu przyczyni się modernizacja istniejących oraz utworzenie nowych łańcuchów logistycznych – powiedział prezydent.


Prezydenci Polski i Ukrainy: sankcje na Rosję powinny być utrzymane

Droga wolna dla PGNiG do prywatyzacji na Ukrainie

PGNiG zawarło w poniedziałek z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę o zachowaniu poufności. Według spółki umożliwi to jej ewentualny...

zobacz więcej

Zełenski: Wzywam polski biznes do aktywniejszego inwestowania na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas otwarcia razem z prezydentem Andrzejem Dudą polsko-ukraińskiego forum biznesowego w Odessie, wezwał polski biznes do aktywniejszego inwestowania w gospodarkę Ukrainy i do udziału w procesie prywatyzacji.

Jak poinformował Zełenski, wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Polski wynosi obecnie ponad 800 mln USD. Wyraził przy tym przekonanie, że możliwości współpracy między państwami są o wiele większe.

Dodał, że polepszenie klimatu inwestycyjnego i ochrona praw inwestorów to priorytety jego i jego ekipy.

Zełenski zaznaczył, że Polska jest drugim na świecie największym rynkiem dla eksportu ukraińskich towarów. W ubiegłym roku wymiana towarów i usług między krajami sięgnęła prawie 8 mld dolarów – dodał.


Duda i Zełenski w deklaracji: Należy zapewnić możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów XX w.

źródło:

Zobacz więcej