RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Puk, puk, zdobyłeś Nobla”. Zaskakująca wizyta sąsiada w środku nocy [WIDEO]

Robert Wilson z żoną Mary w środku nocy przed drzwiami Paula Milgroma (fot. Twitter/Stanford University)
Robert Wilson z żoną Mary w środku nocy przed drzwiami Paula Milgroma (fot. Twitter/Stanford University)

Był środek nocy, gdy Komitet Noblowski próbował skontaktować się z Paulem Milgromem, aby przekazać mu wieść o tym, że zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Nie udało się. Z misją specjalną do drzwi naukowca udał się więc jego sąsiad – i tegoroczny współnagrodzony – Robert Wilson. Całe to zabawne zdarzenie zarejestrowała kamera domofonu przed domem noblisty – donosi Uniwersytet Stanforda.

Nobel z ekonomii za badania nad teorią aukcji

Amerykańscy ekonomiści Paul Milgrom i Robert Wilson zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za 2020 r. za badania nad...

zobacz więcej

Co roku na chwilę przed ogłoszeniem światu nazwisk zwycięzców Szwedzka Akademia Nauk informuje o tym fakcie samych zainteresowanych. podobne próby miały miejsce także w poniedziałek. Gdy jednak w Sztokholmie zbliżało się południe, w Kalifornii na zachodnim wybrzeżu USA, gdzie mieszkają Wilson i Milgrom, była godz. 2 w nocy.

Komisja Noblowska nie mogła się dodzwonić do Paula Milgroma, z dobrą informacją udał się więc jego sąsiad, Robert Wilson.

„Nie mają twojego numeru”

– Paul, tu Bob Wilson – oznajmił współnagrodzony. – Zdobyłeś Nagrodę Nobla. Dlatego próbują się z tobą skontaktować, ale nie mogą. Wygląda na to, że nie mają do ciebie numeru – wyjaśnił Wilson. Stojąca u jego boku żona Mary dodała: „Daliśmy im twój numer telefonu komórkowego”.

– Tak? Mam? Wow – odpowiada po chwili ciszy Milgrom.

Całość zarejestrowała kamera bezpieczeństwa wbudowana w dzwonek do drzwi. Żona Milgroma przebywała wówczas w Sztokholmie i otrzymała na swój telefon komórkowy powiadomienie z kamery o gościu przed domem. Obserwowała więc na żywo, jak jej mąż dowiaduje się o nagrodzie. Tegoroczny Nobel z ekonomii został przyznany Wilsonowi i Milgromowi za „ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie”.

„Kim jest ten frajer, który wygrał?

Nawalny jednym z faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla

Dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) na swojej krótkiej liście faworytów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla umieścił...

zobacz więcej

To nie pierwsza sytuacja, gdy amerykański noblista przespał informację o wygranej. W 2010 r. Martin Chalfie wraz z Osamu Shimomurą i Rogerem Y. Tsienem zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

– Obudziłem się dziesięć po szóstej i zdałem sobie sprawę, że musieli przyznać nagrodę z chemii, więc po prostu powiedziałem: „W porządku, kim jest ten frajer, który tym razem dostał nagrodę?” – opowiadał później Chalfie.

Gdy włączył komputer i wszedł na stronę Szwedzkiej Akademii Nauk, czekało go niemałe zaskoczenie. – Okazało się, że to ja jestem tym frajerem – skonstatował noblista.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej