RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Branża: drobiarstwo w tym roku może stracić przez pandemię 1,5 mld zł

W całym 2020 r. branża może stracić nawet 1,5 mld zł, powodem jest epidemia koronawirusa (fot. Shutterstock/C.Lotongkum)

Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku polskie firmy drobiarskie straciły 675 mln zł tylko na samym eksporcie – szacuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. W całym 2020 r. branża może stracić nawet 1,5 mld zł, powodem jest epidemia koronawirusa.

UOKiK sprawdził proszki do prania. Są wyniki

Żaden przebadany detergent nie powoduje utraty intensywności barw, a masa proszku jest zgodna z deklaracją na opakowaniu – wskazał Urząd Ochrony...

zobacz więcej

Analitycy Izby wskazują jako główny powód mniejsze zamówienie z sektora hotelarsko-restauracyjnego, gdzie przede wszystkim trafia polski drób wysyłany zagranicę. Jeśli sprawdzą się prognozy Izby i w ostatnim kwartale tego roku sytuacja w drobiarstwie ulegnie pogorszeniu, to łączne ubytki w przychodach eksporterów mięsa drobiowego mogą sięgnąć nawet 1,5 mld zł.

– Liczony w tonach eksport mięsa drobiowego spadł od stycznia do lipca tylko o 3,7 proc., ale jeśli jednak na wywóz zagraniczny spojrzymy od strony wartościowej to okaże się, że ubytek wynosi ponad 10 proc. Prawdziwy dramat widać jednak przy porównaniu tegorocznych i zeszłorocznych przychodów ze sprzedaży zagranicznej. Do przedsiębiorstw drobiarskich trafiło aż o prawie 151 mln euro mniej. Ta dziura wynika z mniejszej sprzedaży oraz z drastycznego obniżenia marży sprzedażowych – tłumaczy dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.

NBP gotowy do kolejnych działań antykryzysowych

NBP pozostaje gotowy do podejmowania dalszych działań antykryzysowych, jeśli realizacja zadań banku centralnego oraz polska gospodarka będą tego...

zobacz więcej

Jej zdaniem polskie drobiarstwo charakteryzuje się bardzo dużym stopniem inercji. Oznacza to, że ten sektor gospodarki ma bardzo ograniczoną zdolność do przystosowywania się do zmieniających się warunków m.in. do ograniczania produkcji w sytuacji kurczącego się popytu.

– Straty w eksporcie pokazują dominującą obecnie w polskim drobiarstwie strategię. Polega ona na utrzymywaniu wysokiej produkcji, co powoduje, że jedyną możliwością sprzedaży jest obniżanie ceny. Boimy się, że to podejście będzie działało tylko krótkookresowo. Na dłuższą metę skutki takiego postępowania mogą być opłakane – skomentowała Gawrońska.

Według KIPDiP, od stycznia do końca lipca Polska sprzedała na rynki zagraniczne mięso drobiowe o wartości 1 mld 346 mln euro. Rok wcześniej było to 1 mld 496 mln euro. W tym czasie wyeksportowano 822 tys. ton.

źródło:

Zobacz więcej