RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kuzyn wilka dotarł do Warszawy. Jest niebezpieczny?

Nie jest z reguły groźny dla człowieka (fot. Shutterstock/Soru Epotok)

W kilku miejscach w Warszawie zaobserwowano szakala złocistego, drapieżnika trochę mniejszego od wilka. Zwierzę było widziane na Bielanach i w Wawrze.

Szakal w Zgierzu. Straż miejska zastawiła pułapkę

Do straży miejskiej w Zgierzu (woj. łódzkie) zgłosiła się kolejna osoba, która spotkała tajemniczego drapieżnika. Tym razem zwierzę widziano w...

zobacz więcej

O szakalu widzianym w stolicy donosi Radio Kolor. Mniejszy kuzyn wilka pierwszy raz widziany był w Polsce w 2015 roku, od tamtego czasu niekiedy pojawia się w polskich lasach. Jednak to Bałkany, Ameryka Północna i Azja to regiony, gdzie szakal złocisty występuje najczęściej.

Andżelika Gackowska z warszawskich lasów miejskich powiedziała radiu, że ostatnio potwierdzono dwa zgłoszenia o tym drapieżniku. – Ostatnio miałam zgłoszenie, że ktoś widział szakala złocistego na krawędzi Bielan, w rejonie lasu Nowa Warszawa – powiedziała. Zastrzegła jednak, że nie jest to potwierdzone zgłoszenie, ale zauważyła, że inne takie zgłoszenie – z Wawra, zostało potwierdzone przez fachowców.

– Nie jest niczym niezwykłym, żeby takie zwierzę, szukając nowych terytoriów, zahaczyło o obrzeża Warszawy. Tak, jak sprawa się miała z wilkami – dodała.

Radio informuje, że szakale nie są groźne dla człowieka; żywią się małymi gryzoniami i zającami a także niewielkimi ptakami. Mają złote futro.

źródło:
Zobacz więcej