RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier zapowiedział zmiany w „piątce dla zwierząt”

Powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, vacatio legis do stycznia 2022 roku dla zapisów noweli, pozostawienie możliwości uboju rytualnego drobiu i mechanizmy odszkodowawcze dla wygaszających działalność hodowlaną – takie zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Prezes AgroUnii apeluje o pieniądze. Chce też „stołków w Sejmie"

Michał Kołodziejczak z AgroUnii, który organizuje kolejne strajki i walczy z decyzjami rządu, rozpoczął zbiórkę pieniędzy. – Wiem, że będzie hejt....

zobacz więcej

Premier podkreślał, że wśród priorytetów rządu w zakresie ochrony zwierząt jest rozwój wsi i rolnictwa, podnoszenie standardów chowu zwierząt, ale i ochrona zwierząt przed zbędnym cierpieniem.

Morawiecki zaznaczył, że do ustawy o ochronie zwierząt zostanie wprowadzonych kilka poprawek.

- Zostanie przede wszystkim powołana, osobną ustawą, jeśli trzeba będzie, bardzo szybko, w bardzo krótkim czasie, Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt – poinformował premier.

– To dla wielu osób była kość niezgody - to właśnie nowa Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt będzie miała jako jedyna prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli zwierząt, traktowania zwierząt – dodał szef rządu.

Premier mówił, że zaproponowane zostanie wydłużenie vacatio legis, czyli terminu wejście w życie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt do 1 stycznia 2022 roku.

– Takie vacatio legis zaproponujemy i chcemy to uczynić, aby producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy - zarówno zwierząt futerkowych, jak i w związku z ubojem rytualnym - mogli się lepiej przygotować. Tu vacatio legis będzie wydłużone względem pierwotnie proponowanego – powiedział premier.

Odrzucili zniesienie uboju rytualnego. Poseł wyjaśnia, co dalej z „piątką dla zwierząt”

Po tym, jak „piątka dla zwierząt” trafiła do komisji rolnictwa, posłowie debatowali nad nią przez całą noc. Największe zaskoczenie to odrzucenie...

zobacz więcej

Mateusz Morawiecki powiedział też, że „przepisy dotyczące uboju drobiu pozostaną w taki kształcie, jak do tej pory”.

Jak mówił, cała tzw. piątka dla zwierząt „jest krokiem cywilizacyjnym” we właściwym i „nieuchronnym” kierunku. – Widzimy, że coraz więcej klientów z krajów, do których trafia polski eksport pyta, w jak sposób zwierzęta są traktowane, w jaki sposób dochodzi do uboju – powiedział Morawiecki.

Zapowiedział też, że będą „odszkodowania dla rolników i hodowców, którzy nie zdołają przestawić się na inny rodzaj produkcji; w szczególności dotyczy to hodowców zwierząt futerkowych”. – Będziemy od stycznia 2022 roku wypracowywać odpowiednie mechanizmy, również odszkodowawcze, tak żeby można było uwzględnić, jakie korzyści i zyski płynęły z poszczególnych rodzajów hodowli – powiedział premier.

Nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt pracują obecnie senackie komisje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej