RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Droga wolna dla PGNiG do prywatyzacji na Ukrainie

Umowa została podpisana w Kijowie (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Umowa została podpisana w Kijowie (fot. Sean Gallup/Getty Images)

PGNiG zawarło w poniedziałek z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę o zachowaniu poufności. Według spółki umożliwi to jej ewentualny udział w procesie prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego.

PGNiG i ERU dostarczą gaz dla ukraińskiego operatora systemu przesyłowego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz ze spółką Energy Resources of Ukraine (ERU) dostarczą gaz dla ukraińskiego operatora systemu...

zobacz więcej

Umowa została podpisana w Kijowie, w obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

Jak podało PGNiG, porozumienie zobowiązuje polską spółkę do zachowania w poufności przekazywanych jej wrażliwych informacji dotyczących ukraińskich aktywów państwowych przeznaczonych do prywatyzacji.

– Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy. Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem – oświadczył prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Przypomniał, że od połowy 2016 r. polski koncern dostarczył odbiorcom na Ukrainie 3 mld m sześc. gazu. W pierwszym półroczu 2020 r. wolumen ten sięgnął 0,9 mld m sześc.

Spółka zaznaczyła, że zamierza mocniej zaangażować się w projekty związane z eksploatacją węglowodorów na Ukrainie, a poszukiwania gazu planuje rozpocząć w pierwszej połowie 2021 r.

– Mamy ambicje być motorem niskoemisyjnej transformacji w Polsce. Wierzę, że Ukraina też pójdzie w tę stronę, bo jest to przyszłość gospodarki na całym świecie. Możemy tę drogę pokonać wspólnie – stwierdził prezes Kwieciński.

źródło:
Zobacz więcej