RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powoływali się na wpływy w służbach i spółkach. Wzięli ponad milion łapówki

Agenci CBA zatrzymali siedem osób, które powoływały się na wpływy w organach ścigania i spółkach Skarbu Państwa – dowiedział się portal tvp.info. Czterech zatrzymanych ma zarzuty przyjęcia 1,3 mln zł łapówki. Sześciu z nich trafiło do tymczasowego aresztu. Śledztwo jest rozwojowe i służby nie wykluczają, że dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Były prezes PKN Orlen zatrzymany. Afera Sławomira Nowaka

CBA dokonało kolejnych zatrzymań w sprawie śledztwa związanego z byłym ministrem Sławomirem Nowakiem. Chodzi o trzy osoby, w tym byłego prezesa PKN...

zobacz więcej

Z naszych ustaleń wynika, że do zatrzymań siedmiu osób doszło kilka dni temu na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego. Zatrzymani to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która powoływała się na wpływy w instytucjach publicznych. Chodzi m.in. o organy ścigania i spółki Skarbu Państwa – PKN Orlen i Powszechny Zakład Ubezpieczeń.

Agenci CBA ustalili, że biznesmeni faktycznie nie mieli żadnego związku z tymi spółkami. W zamian za płatną protekcję – ustalili śledczy – mieli przyjąć ponad 1 mln zł łapówki i obietnicę wręczenia kilkudziesięciu milionów złotych.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Do przestępstw doszło w tym roku. Jak się dowiadujemy, trzej zatrzymani to lokalni biznesmeni. Oni usłyszeli zarzuty wręczenia korzyści majątkowych w zamian za podjęcie się bezprawnego załatwienia spraw.

Czterem zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu płatną protekcję, przyjęcia korzyści majątkowych – w kwocie co najmniej 1 mln 300 tys. zł – oraz przyjęcia obietnicy wręczenia korzyści majątkowych w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych.

Służby przeszukały miejsca zamieszkania zatrzymanych, miejsca ich pracy i miejsca zamieszkania członków ich rodzin. Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec sześciu osób, wobec jednej – wolnościowe środki zapobiegawcze.

źródło:
Zobacz więcej