RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Historia, gospodarka i bezpieczeństwo. Drugi dzień wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie

Wspólna konferencja prezydentów Polski i Ukrainy w trakcie wizyty prezydenta Wołodymyr Zełenskiego w Polsce (fot. Filip Radwanski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Wspólna konferencja prezydentów Polski i Ukrainy w trakcie wizyty prezydenta Wołodymyr Zełenskiego w Polsce (fot. Filip Radwanski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W poniedziałek drugi dzień wizyty pary prezydenckiej na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami władz tego kraju o m.in. relacjach gospodarczych, zbliżeniu do UE i bezpieczeństwie.

Prezydent w Bykowni: Prawda o zbrodni katyńskiej to fundament wolnej Polski

Prawda „o bestialskim ludobójczym morderstwie”, jakiego Sowieci dokonali na polskich oficerach w Katyniu, Charkowie i Bykowni, to jeden z...

zobacz więcej

Jak mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, będzie to okazja to omówienia najistotniejszych, bieżących spraw polsko-ukraińskich.

– Omawiane będą kwestie współpracy dwustronnej, relacje gospodarcze, temat zbliżania Ukrainy do Unii Europejskiej, bezpieczeństwa regionu oraz tematyka pamięci i upamiętniania – dodaje.

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpiszą wspólną deklarację, która kompleksowo opisuje strategię i cele wspólnej polityki w obszarze m.in. historii, gospodarki i bezpieczeństwa. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy również z premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem.

W polskiej delegacji uczestniczyć będzie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który będzie rozmawiał z przedstawicielami ukraińskiego IPN.

– Podpisana zostanie też umowa spółki PGNiG ze stroną ukraińską – dodaje Krzysztof Szczerski. Jak zaznacza, otworzy ona drogę dla PGNiG do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie.

Po spotkaniach politycznych zaplanowano na godz. 16 czasu polskiego ceremonię odsłonięcia pomnika Anny Walentynowicz przed polską ambasadą w Kijowie.

– Pani Anna Walentynowicz, legenda Solidarności, urodziła się na Ukrainie, zginęła w Smoleńsku, jadąc upamiętnić ofiary Katynia, chcemy zainteresować naszych sąsiadów tym, że mają polską bohaterkę, która urodziła się w tym kraju – mówi Krzysztof Szczerski.

Wizyta prezydenta Dudy zakończy się we wtorek. W Odessie prezydenci obu krajów otworzą polsko-ukraińskie forum biznesowe. Zaplanowano podpisanie porozumienia o współpracy między portami Gdańsk i Odessa.

źródło:
Zobacz więcej