RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Turcja zapowiada wznowienie badań sejsmicznych w pobliżu greckich wysp

statek Oruc Reis przeprowadzi badania sejsmiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego na wodach w pobliżu greckich wysp (fot. Orhan Cicek/Anadolu Agency via Getty Images)
statek Oruc Reis przeprowadzi badania sejsmiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego na wodach w pobliżu greckich wysp (fot. Orhan Cicek/Anadolu Agency via Getty Images)

Turcja poinformowała, że statek Oruc Reis przeprowadzi badania sejsmiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego w ciągu najbliższych 10 dni. Na spornych wodach, w pobliżu greckich wysp, mają także pojawić się dwa inne tureckie statki: Ataman i Czyngis Chan. Szef MSZ Grecji Nikos Dendias potępił te zapowiedzi.

Turcja zapowiada manewry. Rośnie napięcie w sporze z Grecją

Turcja zapowiedziała w sobotę, że przez najbliższe dwa tygodnie będzie przeprowadzać ćwiczenia wojskowe u północno-zachodniego wybrzeża Cypru. To...

zobacz więcej

Zarówno Grecja, jak i Turcja, której wybrzeże dzielą od Kastelorizo zaledwie dwa kilometry, roszczą sobie prawo do otaczających wyspę wód, pod którymi mogą kryć się bogate złoża gazu ziemnego – przypomina agencja AFP.

Pojawienie się z powrotem tureckich statków we wschodniej części Morza Śródziemnego prawdopodobnie doprowadzi do wznowienia napięć między Turcją i Grecją i może postawić pod znakiem zapytania rozmowy obydwu krajów w sprawie zażegania sporu, na które w zeszłym tygodniu umówili się ministrowie spraw zagranicznych obu krajów.

Szef MSZ Grecji Nikos Dendias potępił w poniedziałek zapowiedź tureckiej marynarki wojennej. „To bezpośrednie zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie” – przekazał szef greckiej dyplomacji w oświadczeniu.

Oruc Reis na początku września przebywał na wodach w pobliżu greckich wysp, po czym wrócił do Turcji, gdzie miał zostać poddany pracom serwisowym. Ankara zapowiadała jednak powrót jednostki do działań badawczych i nie zmieniła zdania nawet po szczycie UE na początku tego miesiąca, na którym postanowiono, że Unia może ukarać Turcję w przypadku jej dalszych działań, prowadzących do eskalacji sporu.

Konflikt między Turcją a Grecją trwa od wielu lat i dotyczy między innymi podziału wód terytorialnych i praw do szelfu kontynentalnego. Grecja oskarża Turcję o prowadzenie poszukiwań ropy i gazu na obszarach morza, uznawanych przez to państwo za jego wyłączną strefę ekonomiczną. Turcja nie uznaje jednak tego podziału i twierdzi, że sporne fragmenty są częścią jej szelfu kontynentalnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej