RAPORT

Pogarda

Kubiak pomaga, Adamowicz odznacza, Trzaskowski maszeruje

Na wniosek premiera, prezydent dokonał zmian w składzie Rady Ministrów (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Na wniosek premiera, prezydent dokonał zmian w składzie Rady Ministrów (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Dokonała się, choć z jednodniowym opóźnieniem, rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Poseł PiS Marta Kubiak przeznaczyła całe swoje uposażenie na pomoc dla Polaków mieszkających w obszarze konfliktu zbrojnego na Kaukazie. Zaś Rafał Trzaskowski rozpoczął marsz w kierunku poszukiwania tego, co łączy wszystkich…

Prokuratura: 3 miesiące aresztu dla Aleksandra D. zatrzymanego ws. Nowaka

O zastosowaniu tymczasowego trzymiesięcznego aresztu wobec Aleksandra D. zatrzymanego w śledztwie prowadzonym przeciwko byłemu ministrowi...

zobacz więcej

Niedziela. Lewica boi się Czarnka

W niedzielę wyciekły informacje, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie chce przedłużenia aresztu wobec Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu w rządzie PO. Dowiedzieliśmy się, ile kosztowało załatwienie posady szefa PKN Orlen. Opłata podobno była rozłożona na raty: po 3,5 tysiąca złotych miesięcznie. - Zarzuty korupcyjne wobec b. ministra transportu Sławomira Nowaka należy traktować poważnie; sprawa będzie zataczać coraz szersze kręgi – mówił poseł PiS Marek Suski.

Koszty afery Nowaka PO już odczuwa. Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy nie zmniejszyły poparcia dla PiS (41,6 proc. badanych), PO może liczyć jedynie na głos 22,1 proc. badanych. Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, którą deklaruje popierać jedynie 9 proc. uczestników sondażu.

Nominacja prof. Przemysława Czarnka na stanowisko nowego ministra edukacji i nauki budzi agresję przedstawicieli lewicy. Lider Wiosny Robert Biedroń nazwał Czarnka „Rydzykiem w garniturze”, co słuchacze Radia Maryja uznają zapewne za najlepszą z możliwych rekomendacji. Pod siedzibą ministerstwa w Warszawie przeciwko Czarnkowi odbył się protest środowisk lewicowych. W proteście wziął udział Michał Sz. ps. „Margot”, nowy „bohater” lewicy, którego całkiem niedawno sąd zwolnił z aresztu, zapewne właśnie po to, by mógł brać udział w tego rodzaju akcjach.

Przemysław Czarnek ma koronawirusa

Przemysław Czarnek ma koronawirusa. Dziś poseł PiS miał objąć tekę ministra edukacji i nauki. „Udałem się rano na badania z bólem głowy; czuję się...

zobacz więcej

Poniedziałek. Zaprzysiężenie przełożone

Tymczasem w poniedziałek okazało się, że Przemysław Czarnek nie otrzyma teki ministerialnej. Nie tylko on zresztą i akurat nie ze względu na protesty Michała Sz.. Z powodu wykrycia u przyszłego ministra nauki koronawirusa uroczystość zaprzysiężenia rządu została przełożona. Nieobsadzone pozostaje też stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich – sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie negatywnie zaopiniowała lewicową kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Czas chyba na przedstawienie kandydata czy kandydatów na RPO przez koalicję rządzącą, bo w obecnej sytuacji funkcję rzecznika sprawuje nadal bardzo mocno krytykowany Adam Bodnar. Tymczasem prawa obywateli są kwestionowane przez zagraniczne koncerny medialne. W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa w procesie, jaki Ringier Axel Springer Polska wytoczył szefowi portalu tvp.info Samuelowi Pereirze za jego krytyczne komentarze w mediach społecznościowych, dotyczące publikacji, jakie ukazały się nakładem tego wydawnictwa. – Wygląda na to, że dla RASP prawo prasowe do krytyki czy artykuł Konstytucji RP mówiący o wolności słowa nie istnieje – mówił w sądzie Samuel Pereira.

Rekonstrukcja dokonana. Zaprzysiężenie rządu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

Nowe kompetencje premiera – Mateusz Morawiecki został nowym ministrem cyfryzacji. Na wiceprezesa Rady Ministrów powołany został prezes PiS Jarosław...

zobacz więcej

Wtorek. Zaprzysiężenie nowych ministrów

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego, w pełnym reżimie sanitarnym dokonała się rekonstrukcja rządu. Premier Mateusz Morawiecki objął tekę ministra cyfryzacji. Zgodnie z zapowiedziami wiceprezesem Rady Ministrów został prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości nie wziął udziału zakażony koronawirusem Przemysław Czarnek, który ma zostać ministrem edukacji i nauki. W ramach rekonstrukcji zmniejszona została liczba resortów z 20 do 14.

– Ta dzisiejsza data jest w jakimś sensie znamienna; to prawie rok od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych, gdy Zjednoczona Prawica odniosła drugie spektakularne zwycięstwo i wzięła odpowiedzialność za polskie sprawy na kolejne cztery lata. A jestem przekonany, że wielu w kraju wierzy, że na dłużej – mówił podczas zaprzysiężenia prezydent.

„Zmiany w rządzie, zgodne z filozofią upraszczania modelu funkcjonowania państwa, redukcji biurokracji, zmniejszania kosztów i przyspieszenia procesów podejmowania decyzji, ułatwią Polsce wychodzenie z kryzysu i wprowadzanie zapowiadanych reform” – napisał tego dnia na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Wyzwań przed nowym rządem nie brakuje, także w polityce zagranicznej. Stare problemy to ataki europejskiej lewicy na konserwatywne rządy w Europie Środkowej. Współprzewodniczący grupy europejskich konserwatystów Ryszard Legutko z PiS-u złożył tego dnia na posiedzeniu szefów wszystkich frakcji wniosek o odwołanie wiceprzewodniczącej PE Kateriny Barley ze stanowiska za jej słowa o „głodzeniu” Polski i Węgier. Nowym wyzwaniem jest także tocząca się na Kaukazie wojna. Na ten problem zwróciła uwagę poseł PiS Marta Kubiak, która w związku z „nieustającymi atakami strony azerskiej również na skupiska ludności cywilnej, w tym zamieszkane przez niewielką społeczność Polską”, przekaże na pomoc potrzebującym całe miesięczne uposażenie parlamentarzysty na Sejm RP.

Konfederacja kontra maseczki. „Budowa kapitału politycznego na tragedii” [WIDEO]

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie Konfederacji za wszelką cenę chcieli przemawiać bez maseczek. Doszło do kilku kłótni. Czy...

zobacz więcej

– Chodzi o pomoc dotkniętej konfliktem społeczności polskiej, ale również poszkodowanym Ormianom. (…) Konflikt, który obserwujemy, coraz bardziej mnie niepokoi. Poszkodowani są w nim także nasi obywatele. Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo – mówiła w rozmowie z portalem tvp.info poseł Kubiak, członek sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą. Warto zapamiętać postawę pani poseł, która nie tylko słowem, ale i czynem wspiera potrzebujących. Dobrze byłoby, gdyby więcej naszych parlamentarzystów potrafiło zdobyć się na taki piękny gest, a nie tylko pozostawać przy pięknych (albo i niepięknych) słowach.

Środa. Zmiany w Kancelarii Prezydenta

Tymczasem kolejny dzień przypomina, że wielu polityków opozycji i ludzi z nimi związanych raczej prezentuje postawę „do siebie”, aniżeli „od siebie”. Prokuratura zmieniła kwalifikację zarzutów, które postawiła byłemu wiceministrowi skarbu Pawłowi T. w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu. Do zarzutów śledczy dodali jeszcze nadużycie udzielonych uprawnień, a tym samym „wyrządzenie niespełna 52 mln zł szkody majątkowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”.

A w Sejmie posłowie Konfederacji nie chcą nosić maseczek, chociaż koronawirus krąży po parlamencie. Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak, Jakub Kulesza czy Konrad Berkowicz byli wielokrotnie upominani przez wicemarszałków Sejmu i parlamentarzystów z innych ugrupowań. Wicemarszałek Ryszard Terlecki zapowiedział ukaranie polityków Konfederacji. Doszło nawet do kłótni i wyłączania mikrofonu Konfederatom, którzy jak widać chcieli zwrócić na siebie uwagę i trafić do serwisów informacyjnych. Szkoda tylko, że nie potrafią zrobić czegoś konstruktywnego. Mogliby choćby dołączyć do poseł Marty Kubiak i wesprzeć finansowo poszkodowanych w konflikcie w Górnym Karabachu…

Barley tłumaczy swoje skandaliczne słowa. „Mam wielki szacunek do narodu polskiego”

Konsekwencje finansowe za łamanie praworządności w krajach UE? Tak, ale chcemy, by groziły one rządom, a nie obywatelom – mówi w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Nie tylko rząd przechodzi rekonstrukcję, zmiany są także w Kancelarii Prezydenta. Prezydent Andrzej Duda odwołał Halinę Szymańską z funkcji szefowej KPRP i powołał na to stanowisko Grażynę Ignaczak-Bandych; prezydent powołał też Małgorzatę Paprocką i Piotra Ćwika na stanowisko sekretarzy stanu w KPRP. Nowymi doradcami prezydenta zostali Łukasz Rzepecki oraz Anna Surówka-Pasek.

Wiceszefowie MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk i Marcin Przydacz spotkali się z sekretarzem stanu w niemieckim resorcie spraw zagranicznym Miguelem Bergerem. Tematem rozmów była m.in. wypowiedź eurodeputowanej Kateriny Barley o „finansowym zagłodzeniu” Polski i Węgier oraz sytuacja Polonii w Niemczech – przekazał Szynkowski vel Sęk w rozmowie z portalem tvp.info.

Europosłowie PiS chcą odwołania Barley ze stanowiska wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, ale Niemka niektórym zaimponowała. „(…) Podłą machinę PiS kieruje na europejskich polityków, którym chce się bronić naszej polskiej demokracji. Kiedyś Katarina Barley czy Michal Šimečka powinni dostać polskie odznaczenia za walkę dla Polski” – napisała na Twitterze europosłanka KO Magdalena Adamowicz.

Pani Adamowicz jest osobą majętną (z posiadanego majątku tłumaczy się zresztą przed prokuraturą) i dostaje sute wynagrodzenie w europarlamencie, więc nie musi się martwić, że pani Barley ją zagłodzi finansowo. Stać ją nawet, żeby ufundować własny medal i wręczyć go pani Barley na następnym posiedzeniu europarlamentu. Będzie to szopka i pokaz lizusostwa, jakiego w Brukseli jeszcze nie widziano. Jednak od polskich, państwowych odznaczeń przyznawanych prawdziwym bohaterom, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla Ojczyzny – wara!

Apel premiera o stworzenie warunków, „aby internet był bezpieczną przystanią dla dzieci”

Na negatywne skutki zmian w dostępie do informacji szczególnie narażone są dzieci i młodzież – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do...

zobacz więcej

Czwartek. Pieniądze i stołki

Polska jest coraz bardziej cyfrowa - Sejm przyjął ustawę o doręczeniach elektronicznych.

– Do minimum ograniczymy korespondencję papierową i sprawimy, że większość informacji z organów państwowych będzie docierała elektronicznie – mówił portalowi tvp.info Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. Przyśpieszenie cyfryzacji to pomocne narzędzie w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jednak powszechny dostęp do internetu ma także swoje ciemne strony. Zwrócił na nie uwagę premier Mateusz Morawiecki: „Rzeczywistość bez internetu nie jest już możliwa. Dziś to siła napędowa zmian zachodzących w świecie. Jednak to nieocenione narzędzie niesie nie tylko korzyści, ale też wiele ryzyka” – napisał premier w liście do uczestników odbywającej się w Poznaniu konferencji „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Rodzice i dzieci – partnerzy w cyfrowym świecie”.

W internecie i poza nim zrobiło się niebezpiecznie gorąco wokół struktur Platformy Obywatelskiej w Rudzie Śląskiej. Partię Borysa Budki opuściło tam już podobno 30 osób, a osią konfliktu są posady w lokalnych urzędach. O stołki chodzi też prezesowi AgroUnii Michałowi Kołodziejczakowi, który chce iść najwyraźniej w ślady Andrzeja Leppera - od protestów do kariery politycznej. Kołodziejczyk ogłosił zrzutkę w internecie, poprosił o 100 tys. złotych i przyznał się, że chce „stołków w Sejmie". Zrzutki są ostatnio bardzo modne, warto, by przyjrzały się im odpowiednie służby, bo środki dla organizujących zadymy mogą płynąć do nich szerokim strumieniem z zagranicy… To także kwestia naszego bezpieczeństwa.

Piątek. Polska Wielki Projekt

Pod hasłem „Nowe pokolenie" rozpoczął się w Warszawie X Kongres Polska Wielki Projekt. W cykl debat i spotkań nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach w tym roku publiczność może brać udział tylko przez internet. – Można śmiało powiedzieć, że Lech Kaczyński był pomysłodawcą idei tego kongresu jako dyskusji intelektualistów, ekspertów, tych ludzi, którzy dobrze życzą Polsce i polskiemu narodowi – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji kongresu.

Na kongresie wystąpił również szef polskiego rządu: – Wypracowane podczas dziewięciu ostatnich kongresów idee były kluczowe dla zmiany koncepcji przebudowy państwa w kierunku państwa bardziej solidarnego, sprawnego, sprawczego i silnego – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Cały tydzień trwają ataki na profesora Czarnka. Teraz politycy opozycji twierdzą, że poseł PiS zaraził pacjentów szpitala i że nie miał prawa odwiedzić w nim poważnie chorej babci. Dyrekcja szpitala wyjaśnia jednak, że istnieje procedura odwiedzin osób w stanie krytycznym, a prof. Czarnek nie mógł zainfekować już wcześniej zarażonych. - Cała sytuacja pokazuje, że żyjemy niestety w rzeczywistości, gdzie niektórzy rzucają oskarżeniami bez konsekwencji – mówił portalowi tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski. Czy rzeczywiście?

Nowy sondaż dla CBOS pokazuje, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się na przełomie września i października, PiS wraz z koalicjantami poparłoby 40 proc. badanych zamierzających głosować, a Koalicję Obywatelską jedynie 16 proc. W Sejmie znalazłyby się jeszcze Konfederacja i Polska 2050 Szymona Hołowni (po 8 proc.) oraz Lewica z 5 proc. – wynika z sondażu CBOS. Może jednak są to konsekwencje bezpodstawnego rzucania oskarżeniami przez polityków opozycji.

„Opos” wywołał falę hejtu. Prezydent doprecyzował i przeprosił „oposycję”

Krótki wpis stał się powodem politycznej burzy na Twitterze. Prezydent Andrzej Duda w piątek odpowiedział na jedno trapiące internautkę pytanie, za...

zobacz więcej

Sobota. Oposycja totalna maszeruje

W Monitorze Polskim opublikowano zarządzenie ws. Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. W skład komitetu, którym będzie kierował wicepremier Jarosław Kaczyński, wchodzą też ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i koordynator służb specjalnych. Tymczasem największym zagrożeniem jest lawinowy wzrost infekcji koronawirusem w ostatnich dniach. W sobotę padł nowy rekord zachorowań na COVID-19 – badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób.

Premier Mateusz Morawiecki powiadomił na specjalnej konferencji o kolejnych etapach walki z COVID-19. Od soboty cała Polską jest objęta żółtą strefą, z wyjątkiem powiatów, które znajdują się w strefie czerwonej. Obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, poza parkami i terenami zielonymi. - Zdecydowaliśmy, że wprowadzamy godziny dla seniorów - od godz. 10 do godz. 12 w sklepach, aptekach i drogeriach. Apelujemy, by osoby starsze, na ile można, pozostawały w domach – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Handlowe godziny dla seniorów będą obowiązywały od czwartku 15 października.

Prezydent Andrzej Duda znów znalazł chwilę, by przejrzeć Twittera i wziąć udział w dyskusjach. Tym razem zidentyfikował zwierzątko, którego zdjęcia zamieściła internautka, pytając, czy ktoś wie, co to jest. „Opos” – odpisał prezydent Duda i wywołał lawinę komentarzy, także hejtu. Do rozmowy włączyli się bowiem politycy, którzy zazdroszczą głowie państwa dobrej komunikacji z obywatelami, którą prowadzi w realnym świecie i w mediach społecznościowych. W końcu prezydent, nie tracąc humoru, odpisał: „Przepraszam wszystkich „oburzonych” hejterów i totalną oposycję, podobno to jednak nie jest #opos tylko dydlef wirginijski. Wybaczcie. Mea culpa...”

Zdecydowanie mniej zabawna jest krakowska działaczka Lewicy Razem Angelika Krawczyk, która do niedawna używała na Twitterze symbolu sierpa i młota. Przekonywała, że wie, co ten symbol oznacza oraz stwierdziła, że „co roku jest więcej ofiar kapitalizmu”. ?

Są też ofiary własnego sukcesu. Rafał Trzaskowski uruchamia uruchomienie Ruchu Trzaskowskiego. Naprawdę. Już w sobotę pojawiła się strona startujemyzruchem.pl a wiceprzewodniczący PO zachęca do jej odwiedzin: „17 października uruchamiamy wielki ruch, który pomaszeruje razem w kierunku poszukiwania tego, co łączy nas wszystkich.” Maszerowanie w kierunku poszukiwania to zjawisko raczej psychologiczne niż polityczne. Dla marzącego o władzy w Polsce Rafała Trzaskowskiego to może być długi marsz bardzo krętą drogą donikąd.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej