RAPORT

Pogarda

Polityk Lewicy: Znajdzie się u nas miejsce dla fanów sierpa i młota. To piękny i ważny symbol

Lewicowi działacze na Festiwalu Avante w Portugalii nie kryją się ze swoją sympatią dla symbolu sierpa i młota (fot. Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images)
Lewicowi działacze na Festiwalu Avante w Portugalii nie kryją się ze swoją sympatią dla symbolu sierpa i młota (fot. Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie milkną kontrowersje związane z używaniem przez przedstawicieli Lewicy symbolu sierpa i młota. Po tym, jak propagujący ustrój komunistyczny symbol (po krytyce) zniknął z konta jednej z działaczek, w obronę wziął go gdański polityk ugrupowania. „Sierp i młot to piękny i ważny symbol dla lewicy” – deklaruje Michał Piękoś i zaznacza, że w Lewicy znajdzie się miejsce dla fanów sierpa i młota.

Działaczka Lewicy Razem broni symbolu sierpa i młota

Krakowska działaczka Lewicy Razem Angelika Krawczyk używała do niedawna na Twitterze symbolu sierpa i młota. W jednym z wpisów przekonywała, że...

zobacz więcej

Dyskusja zaczęła się pod koniec tygodnia, gdy internauci zauważyli na profilu działaczki Lewicy Razem Angeliki Krawczyk symbol sierpa i młota. Broniąc się przed zarzutami o propagowanie zbrodniczego komunizmu argumentowała, że „co roku jest więcej ofiar kapitalizmu”, a sierp i młot są symbolem władzy proletariatu – nie zaś ludobójstwa.

Po wielu krytycznych komentarzach – także ze strony działaczy Lewicy – ostatecznie symbol z twitterowego proilu Krawczyk zniknął. Za jego obronę zabrał się jednak polityk ugrupowania z Gdańska, Michał Piękoś.

„Sierp i młot to piękny i ważny symbol dla lewicy. Nie możemy pozwolić, aby go nam odebrano i zakwalifikowano jako symbol zła” – napisał. Dodał przy tym, że identyfikowanie się tym znakiem przez działaczkę Lewicy w mediach społecznościowych uważa za „wspaniałą deklarację ideologiczną”.

W kolejnym z wpisów Piękoś argumentuje, że sierp i młot „to histortyczny symbol solidarności klas pracujących”, używany przez wiele europejskich organizacji lewicowych. „Lewica to nie jest niczyj prywatny klub, ale szeroki front. Znajdzie się miejsce i dla Maćka i dla fanów sierpa i młota” – podsumował. Dziennikarz i publicysta Samuel Pereira potwierdza, że na zachodzie lewica otwarcie korzysta z komunistycznego symbolu. Wskazuje na wspomniany przez Piękosia festiwal Avante, w którego logo wpisane są sierp i młot. „Dzieje się tak z powodu historycznej ignorancji portugalskiej lewicy. Mam nadzieję, że lewica w Polsce okaże się bardziej przytomna” – ocenia szef portalu tvp.info. O stojącym przed Zachodem kolejnym starciem już zresztą 65 lat temu mówił legendarny amerykański generał George Patton. W swoim przemówieniu w dniu zakończenia II wojny światowej i triumfu nad hitlerowskimi Niemcami przestrzegał:

Asystentka Zarządu „Iustitii” broni działaczki używającej symbolu sierpa i młota

Bohaterowie, na których nie zasługujemy. Ludzie typiara wsadziła emotkę. Wiesza się o to tylko faszysta – w ten sposób asystentka Zarządu...

zobacz więcej

– Pozwolili nam wykopać w cholerę jednego gnoja, a jednocześnie zmusili, żebyśmy pomogli usadowić się następnemu, równie złemu albo jeszcze gorszemu niż tamten. (..) Wygraliśmy tylko szereg bitew, nie wojnę o pokój. (..) Będziemy potrzebowali nieustającej pomocy Wszechmogącego, jeśli mamy żyć na jednym świecie ze Stalinem i jego morderczymi zbirami – mówił.

Patton oceniał, że „pozwolono siłom Czyngis-chana wejść do Europy Środkowej i Zachodniej”. – rwszy od stuleci pozwoliliśmy siłom Czyngis-chana wejść do Europy Środkowej i Zachodniej. Zastanawiam się, jak się czują, wiedząc, że w naszych czasach nie będzie pokoju, a Amerykanie, także ci, którzy się dopiero urodzą, będą musieli walczyć z Rosjanami jutro albo za piętnaście czy dwadzieścia lat. (…) Pokonaliśmy jednego wroga ludzkości, ale umocniliśmy drugiego, znaczenie gorszego, w którym jest więcej zła i zajadłości niż w pierwszym – wieszczył generał.

Na koniec stwierdził, że „niestety niektórzy z naszych przywódców są po prostu cholernymi durniami i nie mają pojęcia o historii Rosji”. – Mam wątpliwości, czy wiedzieli chociaż tyle, że Rosja jeszcze niecałe sto lat temu zajmowała Finlandię, wyssała krew z Polski i zrobiła z Syberii więzienie dla własnego narodu. Wyobrażam sobie, jak szydził Stalin, kiedy uzyskał od nich wszystko podczas tych „nibykonferencji” – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej