RAPORT

Tusk kontra Tusk

Łagodne guzy nerek rozpozna system sztucznej inteligencji

Nad systemem pracowali specjaliści z Politechniki Gdańskiej (fot. sasint/pixabay)
Nad systemem pracowali specjaliści z Politechniki Gdańskiej (fot. sasint/pixabay)

Wiele nerek z guzami usuwanych jest niepotrzebnie, ponieważ zmiany okazują się łagodne. Dzięki specjalistom z gdańskiej uczelni powstał system sztucznej inteligencji, który rozpoznaje łagodne zmiany na podstawie badań tomograficznych.

Przełom na rynku baterii. Obiecujący projekt naukowców

Może działać w niskich temperaturach i nie zanieczyszcza środowiska. Naukowcy z Dalian Institute of Chemical Physics (DICP) Chińskiej Akademii Nauk...

zobacz więcej

Guzy nerek pojawiają się często u seniorów, dla których operacja bywa ryzykowna – zwracają uwagę naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Jednocześnie – jak przypominają – nawet od 15 do 20 proc. zabiegów usunięcia nerki z powodu obecności guza w Polsce wykonywane jest niepotrzebnie. Oznacza to rocznie ok. 900 zbędnych operacji.

Aby pomóc lekarzom i pacjentom, naukowcy z PG opracowali oparty na technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji system TITAN (Technology In Tumor ANalysis). Potrafi on określić prawdopodobieństwo złośliwości guza nerki na podstawie samych zdjęć tomografii komputerowej jamy brzusznej.

W projekcie wzięli udział pracownicy badawczo-dydaktyczni Wydziału Fizyki Stosowanej i Matematyki Technicznej – dr inż. Patryk Jasik (Team Leader) i dr inż. Paweł Syty (Product Owner) oraz studenci tego wydziału i Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki – Aleksander Obuchowski (Head AI Architect), Roman Karski (Data Scientist), Barbara Klaudel (Medical Image Specialist), Bartosz Rydziński (Backend Developer) i Mateusz Anikiej (Devops). Współpracował z nimi lekarz Mateusz Glembin z Oddziału Urologii szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Jest związek chemiczny, który może hamować rozprzestrzenianie się koronawirusa

Melatonina może skutecznie hamować rozprzestrzenianie się w organizmie ludzkim koronawirusa – wynika z badania przeprowadzonego w klinice MARGen w...

zobacz więcej

To wytrenowania sztucznej inteligencji badacze użyli ponad 15 tys. zdjęć tomograficznych pochodzących od prawie 400 pacjentów.

System jest skuteczny w 87 proc, jednak szczególnie dobrze rozpoznaje łagodne guzy, a to jego główne zadanie.

– Przy opracowywaniu naszego algorytmu przykładaliśmy szczególną uwagę do rozpoznawania guzów łagodnych, gdyż to właśnie poprawne ich wykrycie może potencjalnie uratować życie pacjenta – tłumaczy Aleksander Obuchowski.

– Nie było to łatwe zadanie, gdyż guzy łagodne stanowiły tylko 26 proc. naszej bazy danych. Po przeanalizowaniu dziesiątek architektur sieci neuronowych i metod przetwarzania obrazów, udało się nam jednak osiągnąć wynik 10/10 poprawnie rozpoznanych guzów łagodnych – dodaje.

Te nowotwory bardzo ciężko wykryć. Diagnoza zajmuje średnio kilka lat

Mimo ogromnego postępu w leczeniu guzów neuroendokrynnych w Polsce, diagnozowanie tych nietypowych nowotworów wciąż nastręcza trudności – wskazuje...

zobacz więcej

Oczywiście komputer nie będzie samodzielnie stawiał diagnoz. Ma jednak stanowić ważną pomoc dla specjalistów.

– Dzięki wykorzystaniu systemu TITAN lekarz uzyskuje dodatkową opinię w postaci sugestii algorytmu w ciągu zaledwie kilkunastu sekund – wyjaśnia dr inż. Patryk Jasik.

– System nie zastępuje jednak diagnozy lekarskiej, a jedynie zwraca uwagę na to, które przypadki mogły zostać błędnie zaklasyfikowane. Dzięki systemowi lekarze są w stanie uważniej przyjrzeć się takim guzom, skonsultować diagnozę z innymi specjalistami, bądź skierować pacjenta na dalsze badania. Taka selekcja w rezultacie może znacząco ograniczyć liczbę błędnie zdiagnozowanych guzów – tłumaczy ekspert.

Opracowane algorytmy mogą się stawać coraz inteligentniejsze, ponieważ będą dalej się uczyły, analizując kolejne przypadki.

Naukowcy: Zbudowaliśmy zdalne sterowanie do zarządzania cukrzycą

Pod wpływem pola elektrycznego i magnetycznego poziom cukru we krwi myszy chorych na cukrzycę wrócił do normy – informuje pismo „Cell Metabolism”.

zobacz więcej

System powstał w ramach programu e-Pionier prowadzonego spółkę celową Politechniki Gdańskiej – Excento. E-Pionier łączy zespoły młodych programistów z instytucjami publicznymi, pomagając im w przygotowywaniu innowacyjnych rozwiązań z branży teleinformatycznej.

Problem braku narzędzi diagnostycznych wykorzystujących technologie informatyczne został zgłoszony z ramienia spółki Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o. o. oraz szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przez dr. n. med. Wojciecha Narożańskiego. Jak podaje Politechnika, projekt tematycznie wpisuje się w dwa priorytetowe obszary badawcze uczelni. Pierwszy obszar to badanie i wdrażanie nowoczesnych technologii z zakresu inżynierii biomedycznej realizowane przez Centrum BioTechMed. Drugi to poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa i komfortu życia społeczeństwa realizowane przez Centrum Technologii Cyfrowych.

Już w najbliższym czasie system TITAN będzie wprowadzany do praktyki klinicznej. Ma zostać wdrożony w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, aby pomagać lekarzom w diagnostyce bieżących przypadków. Jak zwracają uwagę twórcy, będzie to pierwszy tego typu system w Polsce wykorzystywany w praktyce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej