RAPORT

Wojna na Ukrainie

Świadkowie obciążają sędzię Morawiec. Szokujące zeznania ws. szefowej „Themis”

„Wiadomości” ujawniają szokujące zeznania świadków, które wskazują na wykorzystywanie przez sędzie Beatę Morawiec stanowiska i wpływów w polskich sądach do prowadzenia działalności przestępczej. Sędzia jest prezesem Stowarzyszenia Sędziów „Themis” i jedną z twarzy walki z reformą sądownictwa. Kwestionuje funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, nastawioną na walkę z patologiami w wymiarze sprawiedliwości. Izba w poniedziałek zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu Morawiec.

Beata Morawiec nie stawi się przed Izbą Dyscyplinarną SN. Jest odpowiedź rzecznika

Sędzia Beata Morawiec nie stawi się na rozprawie przed Izbą Dyscyplinarną SN, gdzie rozpoznany ma zostać wniosek o uchylenie jej immunitetu....

zobacz więcej

Sędzia Morawiec to była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Prokuratura zamierza postawić jej zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej. Czyny te są zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

W opublikowanym w czwartek oświadczeniu sędzia Beata Morawiec zapowiedziała, że nie stawi się na zaplanowanej na poniedziałek rozprawie przed Izbą Dyscyplinarną, gdzie rozpoznany ma zostać wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędzi. Szefowa stowarzyszenia „Themis” stwierdziła, że Izba Dyscyplinarna „nie jest sądem”.

Małżeński spór przed sądem

Dziennikarze „Wiadomości” dotarli do zeznań świadków, którzy obciążyli sędzię Beatę Morawiec. Śledczy zainteresowali się między innymi wyrokiem, który Morawiec wydała w sprawie konfliktu małżeńskiego Marka B.

„Beata Morawiec po wysłuchaniu całej opowieści odnośnie mojej sprawy karnej powiedziała mi żebym się już niczym nie martwił, że Sąd w mojej sprawie na pewno wyda sprawiedliwy wyrok. Jakiś czas później byłem na rozprawie odwoławczej, gdzie w mojej sprawie orzekała Beata Morawiec. Wydała wobec mnie sprawiedliwy wyrok, taki jakiego oczekiwałem” – zeznawał B. przed sądem.

„CBA i ABW przeszukały dom sędzi Morawiec”. Prokuratura Krajowa dementuje

W miejscu zamieszkania sędzi Sądu Okręgowego Krakowie nie przeprowadzono przeszukania – poinformowała portal tvp.info Prokuratura Krajowa....

zobacz więcej

„Ten telefon wręczyłem pani sędzi w sądzie, u niej w sekretariacie (...), mówiąc, że jest to prezent dla niej za sprawiedliwy wyrok w mojej sprawie, z którego jestem bardzo zadowolony” – zaznaczył. Zeznania mężczyzny potwierdzili inni świadkowie – w przeszłości wysokiej rangi urzędnicy krakowskiej apelacji.

Prokuratura bada także sprawę analizy, jaką sędzia Morawiec miała przygotować na zlecenie krakowskiego Sądu Apelacyjnego. Zainkasowała za to 5 tysięcy złotych, ale z ustaleń śledczych wynika, że dokument... nigdy nie powstał.

Fikcyjne zlecenie jako zapłata

„Umowa z Beatą Morawiec była umową fikcyjną, dzieło nigdy nie zostało zrealizowane a ja go nigdy nie otrzymałem, a jedynym celem było wypłacenie środków finansowych Beacie Morawiec aby ją wynagrodzić” – wynika z zeznań innego ze świadków.

Choć sędzia Morawiec twierdzi, że napisała analizę, a jej powstanie potwierdził badający komputer informatyk, w toku śledztwa ustalono, że zamówienie dokumentu było sposobem na wypłacenie Morawiec pieniędzy za wykonanie zupełnie innej pracy – organizację zawodów sportowych środowiska prawniczego. Zdaniem świadka, z uwagi na to, że była to funkcja społeczna, nie przysługiwało za nią wynagrodzenie.

Morawiec jednoznacznie odpiera te zarzuty. W poniedziałek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego będzie rozpatrywała wniosek o uchylenie jej immunitetu. To posiedzenie sędzia Morawiec zamierza zbojkotować.

„Nie stawię się w tym dniu na rozprawę. Wynika to mojego głębokiego przekonania, co do charakteru organu prowadzącego postępowanie, który nie spełnia wymogów »sądu« w rozumieniu prawa krajowego i europejskiego” – przekazała w czwartkowym oświadczeniu.

Śledczy: Sędzia mogła dopuścić się defraudacji. Stowarzyszenie sędziowskie: To zemsta

Sędzia Beata Morawiec stała się przedmiotem ataku – oświadczyło Stowarzyszenie Sędziów Themis, którego Morawiec jest prezesem. Oświadczenie...

zobacz więcej

To zaangażowanie sędzi Morawiec w torpedowanie reformy sądownictwa może nie być bezinteresowne.

„Układy jak z Chicago lat 30.”

– Być może właśnie jest to obrona przez atak, by skarcić Polskę na arenie międzynarodowej kłamstwami – ocenia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Zdaniem publicysty Tomasza Sakiewicza, to jak „typowy układ z Chicago lat 30.”. – Mafia broni swoich sędziów, a sędziowie bronią swojej mafii – konstatuje dziennikarz.

Zdaniem komentatorów sędzia Beata Morawiec liczy na to, że w uniknięciu odpowiedzialności pomogą jej unijne instytucje oraz politycy polskiej opozycji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej