RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Totus Tuus 2020. „Katolickie noble” wręczone na Zamku Królewskim w Warszawie

Wyróżnienia przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia w czterech kategoriach (fot. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”)
Wyróżnienia przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia w czterech kategoriach (fot. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”)

Siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki, Kazimierz Gustaw Zemła, Grzegorz Górny, o. prof. Jacek Salij OP oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej w okresie pandemii – to tegoroczni laureaci nagrody Totus Tuus.

Koronawirus w DPS, nie było chętnych do pomocy. Na ratunek ruszyły siostry dominikanki

25 podopiecznych i czterech pracowników jednego z dwóch oddziałów Domu Pomocy Społecznej w Bochni zaraziło się koronawirusem. COVID-19 pojawił się...

zobacz więcej

Uroczystość wręczenia „katolickich nobli” odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Te prestiżowe wyróżnienia przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia w czterech kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II” oraz „Totus medialny”. Przyznawana jest też nagroda specjalna.

W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzeni zostali: siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki za „heroiczną pomoc osobom niepełnosprawnym w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa”. W Wielki Piątek, odpowiedzieli oni na apel starosty bocheńskiego o opiekę nad chorymi z Domu Pomocy Społecznej w Bochni, gdzie wirusem COVID-19 zaraziło się 49 osób, w tym 16 pracowników i placówka została bez personelu.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” laureatem został Kazimierz Gustaw Zemła za „znakomite rzeźby tworzone ad maiorem Dei gloriam, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim”. W uzasadnieniu przypomniano, że jest on autorem m.in. pomników: Powstańców Śląskich, Polegli Niepokonani, Czynu Polaków, Dekalogu, Ernesta Malinowskiego i Bitwy o Monte Cassino.

W kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” nagrodzono dziennikarza i publicystę, autora wielu filmów dokumentalnych i audycji radiowych, współtwórcę kwartalnika „Fronda” Grzegorza Górnego. Doceniono jego „twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II, podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata”.

W kategorii „Totus medialny” uhonorowano osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej w okresie pandemii. Zwrócono uwagę, że „na skutek konieczności izolacji, media tradycyjne, ale przede wszystkim Internet, stały się praktycznie jedynym sposobem komunikacji”. „Kapłani i liderzy wspólnot parafialnych w krótkim czasie zorganizowali transmisje on-line mszy św. i nabożeństw, jak również wielu innych aktywności kościelnych - rekolekcji, rozważań Pisma Świętego, spotkań grup modlitewnych itp.” – podkreślono w uzasadnieniu nagrody.

Nagrodę specjalną przyznano o. prof. Jackowi Salijowi OP „za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej