RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wirtualny Konkurs Chopinowski

Wydarzenie organizuje działająca w Stanach Zjednoczonych Fundacja Kościuszkowska (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Młodzi artyści z siedmiu krajów świata biorą udział w Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Waszyngtonie. Wydarzenie, które w tym roku odbywa się wirtualnie, organizuje działająca w Stanach Zjednoczonych Fundacja Kościuszkowska.

Przyznano literacką Nagrodę Nobla za rok 2020

Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück „za jej bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem...

zobacz więcej

Konkurs rozpoczął się od recitalu Krzysztofa Jabłońskiego, który wykonał utwory Fryderyka Chopina występując na żywo z Calgary w Kanadzie. Wcześniej rozlosowano kolejność występów konkursowych ponad trzydziestu uczestników w wieku od 9 do 17 lat. Pochodzą oni z siedmiu krajów: USA. Kanady, Chin, Hong Kongu, Korei Południowej, Brazylii oraz Polski.

„Chopin jest jednym z moich ulubionych kompozytorów. Jego utwory zawierają całą gamie ludzkich emocji – od bólu, przez gorycz, po radość, pasję i ekscytację – powiedział 17-letni James Bennett z amerykańskiego stanu Wirginia.

Lubię Chopina ponieważ jego styl muzyczny, któremu nie dorównuję żaden inny kompozytor. Mogę wyrazić siebie poprzez muzykę Chopina – mówiła 12-letnia Adelaide Ang z Nowego Jorku.

Uczestnicy konkursu rywalizują w trzech kategoriach wiekowych. Nagrania wideo, które nadesłali do Waszyngtonu oceni jury, w skład którego wchodzą: dyrektor waszyngtońskiej filharmonii Strathmore Piotr Gajewski, mieszkający w USA rosyjski pianista Aleksandr Kobrin oraz polska pianistka i pedagog Ewa Pobłocka. Ogłoszenie laureatów nastąpi w niedzielę.

źródło:
Zobacz więcej