RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pakistański sąd uniewinnił chrześcijanina z zarzutu bluźnierstwa. Spędził w więzieniu 7 lat

Oskarżenie o bluźnierstwo w mieście Lahaur wywołało niezadowolenie społeczne przeciwko chrześcijanom (fot. PAP/ EPA/SHAHZAIB AKBER, zdjęcie ilustracyjne)
Oskarżenie o bluźnierstwo w mieście Lahaur wywołało niezadowolenie społeczne przeciwko chrześcijanom (fot. PAP/ EPA/SHAHZAIB AKBER, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Po blisko siedmiu latach aresztu pracownik medyczny Sawan Masih został uniewinniony przez Sąd Najwyższy w Lahaur w Pakistanie z zarzutu bluźnierstwa wobec Mahometa. 38-letniemu chrześcijaninowi za zarzucane mu przestępstwo groziła kara śmierci.

Muzułmanin zabił chrześcijankę, bo nie chciała przejść na islam

Pakistański muzułmanin zamordował chrześcijankę, ponieważ nie chciała przejść na islam i wyjść za niego. Do tragedii doszło w Fajsalabadzie we...

zobacz więcej

Dyrektor katolickiej Krajowej Komisji ds. Sprawiedliwości i Pokoju o. Emmanuel Yousaf skrytykował pakistański system sprawiedliwości za tak długi proces uwolnienia człowieka niesłusznie oskarżonego – podaje organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Pakistański sąd 8 marca 2013 roku oskarżył Sawanę Masih o obrażenie Mahometa podczas rozmowy z muzułmaninem. Według oskarżyciela Shahida Imran chrześcijanin miał mu powiedzieć, że „jego prorok jest fałszywy”.

Oskarżenie o bluźnierstwo w mieście Lahaur wywołało niezadowolenie społeczne przeciwko chrześcijanom. 9 marca 2013 roku grupy ekstremistów islamskich, liczące 3 tys. osób zaatakowały dzielnicę Joseph Colony, zamieszkałą w większości przez chrześcijan. Podpalono wtedy 15 domów, 75 sklepów i dwa kościoły.

Sawan Masih zeznał, że jest niewinny. Sąd Najwyższy w Lahaur 27 marca 2014 roku uznał jednak jego winę i skazał go na śmierć. Ten sam organ wymiaru sprawiedliwości 5 października uwolnił go z zarzutów.

Sawan Masih jest mężem i ojcem trójki nastoletnich dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej