RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak „szlifować” psychiczną formę? Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Poprawę zdrowia psychicznego można uzyskać poprzez niewielkie zmiany w codziennej rutynie (fot. Shutterstock/Motortion Films)

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Przy tej okazji Fundacja ADRA Polska zachęca Polaków do troski o higienę psychiczną, szczególnie ważną podczas pandemii generującej dodatkowe obciążenia emocjonalne. Organizacja zaprasza do udziału w grupach wsparcia online oraz dzieli się radami ekspertów, jak w prosty sposób na co dzień „szlifować” psychiczną formę.

Śmiech to zdrowie! Dziś Światowy Dzień Uśmiechu

Dziś Światowy Dzień Uśmiechu. Zachęcamy was do podzielenia się ciepłem i życzliwością. Dzielmy się uśmiechem i radością, bo uśmiech nie tylko...

zobacz więcej

– Dostrzegamy w kraju rosnące zapotrzebowanie na działania z zakresu wsparcia psychologicznego oraz edukację w dziedzinie metod dbania o dobrą kondycję psychiczną. Pandemia postawiła dodatkowe wyzwania w tym zakresie przed większością z nas – lockdown, izolacja, obawa przed chorobą, zagrożenie utratą dochodów, znaczące przeformułowanie codziennej rutyny to obciążenia, z którymi trudno sobie poradzić – komentuje dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Często zbawienną poprawę w kondycji psychicznej można uzyskać poprzez w gruncie rzeczy niewielkie zmiany w codziennej rutynie.

– W pierwszej kolejności trzeba sobie zdawać sprawę, że to musi być uświadomione, co ja chcę robić z tych rzeczy, które absolutnie sprawiają mi radość. Nie zapominając przy tym o tych rzeczach, które ja muszę robić m.in. ugotować obiad czy zadbać o dzieci – powiedziała w rozmowie z portalem tvp.info psycholog prof. Sławomira Gruszewska.

Światowy Dzień Zwierząt. Zdjęcia waszych pupili [GALERIA]

Dziś Światowy Dzień Zwierząt! Święto to ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Dzień obchodów 4 października odnosi się do...

zobacz więcej

– Jeżeli w pandemii jesteśmy odizolowani i robimy rzeczy, które po prostu utrzymują porządek, dbają tylko o zabezpieczenie wszelkiego rodzaju produktów, czyli wyżywienia całej rodziny i spędzenie czasu z nią na rzeczach, które robimy razem jest wszystko w porządku. Jednak to nie może być stałe, bo po tygodniu będzie już nie do zniesienia. Jeżeli jesteśmy 24 godziny ze sobą, to sytuacja jest bardzo napięta. W związku z tym trzeba mieć wydzielony czas, w którym jesteśmy sami z sobą i nie nudzimy się – tłumaczyła psycholog.

– Dobre zdrowie psychiczne będzie wtedy, kiedy nie będziemy mocno zmęczeni jednostajnością, bo to zniechęca i przygnębia. Ciągłe robienie tego samego daje nam poczucie wypalenia. Tak jak mamy wypalenie zawodowe, tak samo możemy mieć w przypadku pandemii, czyli wypalenie sytuacją, która mnie maksymalnie ogranicza – podała profesor.

– Przeżyliśmy i doświadczyliśmy już izolację pandemii. W okresie letnim obostrzenia zostały odwołane i powoli wracaliśmy do normalnej codzienności. Obecnie nowa fala zakażeń przywróciła obostrzenia. W związku z tym jest to sytuacja, w której powinniśmy zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale psychiczne – podkreśliła.

Dziś Dzień Znaczka Pocztowego. Pochwalcie się swoimi kolekcjami

9 października pod egidą ONZ jest obchodzony Światowy Dzień Poczty. W Polsce święto to jest uzupełnione przez Dzień Znaczka Pocztowego, ustanowiony...

zobacz więcej

To co myślimy, wpływa na to, co czujemy, tak więc odpowiednie kształtowanie naszych myśli pozwala nam wpływać na nasze emocje i poprawiać nastrój. Kilka prostych zmian w sposobie komunikowania się może w znaczący sposób poprawić relacje rodzinne w trudnych okolicznościach towarzyszących pandemii. Nawet tak drobne zmiany, jak ograniczenie ilości bodźców podczas rozmowy z dzieckiem i zadbanie o bezpieczną, nieograniczającą przestrzeń dla rozmowy mogą uczynić cuda, a wspólne ćwiczenie nazywania emocji pomoże rozładować wiele napięć między rodzicem a pociechą.

– Podstawową rzeczą jest szczere komunikowanie indywidualnych potrzeb każdego z członków rodziny przebywających w jednym domu. Musimy być wyrozumiali i tolerancyjni wobec potrzeb bliskich, zdając sobie sprawę z różnicy wieku, możliwości czy upodobań. Musimy mieć świadomość, że starsi członkowie rodu potrzebują więcej spokoju i ciszy. Z kolei najmłodsi dobrego zorganizowania czasu: nauki, zabawy i pokonywania nudy. W związku z tym powinniśmy przystosować nasze mieszkania, domy w taki sposób, aby każdy czuł się swobodnie i mógł twórczo spędzać czas oraz wypocząć – mówiła profesor.

– W przypadku obostrzeń skutkujących ograniczeniem opuszczania domów i zwiększeniem czasu spędzanego wspólnie z rodziną musimy zadbać o poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich, aby każdemu zapewnić prawo do robienia tego co lubi i co sprawia mu przyjemność. Trzeba opracować plan dobowego działania: kto kiedy się uczy, kto pracuje, co robimy wspólnie i kiedy odpoczywamy. Takie działanie chroni nas przed wahaniami nastrojów, rozdrażnieniem i popadaniem w depresję – powiedziała psycholog.

źródło:
Zobacz więcej