RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie planowałem sobie takiego poważnego wieku”. Wiesław Gołas kończy 90 lat [WIDEO]

90 lat kończy dziś Wiesław Gołas, jeden z najbardziej popularnych i lubianych aktorów, znany m.in. z takich filmów, jak: „Żona dla Australijczyka”, „Poszukiwany, poszukiwana” czy seriali – „Czterej pancerni i pies” i „Kapitan Sowa na tropie”. Artysta wszechstronny, którego talent i kunszt aktorski przez wiele lat mogliśmy podziwiać na scenie, w filmie i w kabaretach. Sympatię widzów zdobył dzięki znakomitym rolom komediowym, choć stworzył też wiele świetnych kreacji dramatycznych.

Prezydent złożył życzenia Wiesławowi Gołasowi z okazji 90. urodzin

Swoimi rolami pomagał pan milionom Polaków „wytrzymać ten upiorny śmiech”, który przecież nie dochodził ze świata zjaw, lecz wypełniał...

zobacz więcej

Wiesław Gołas w czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, był członkiem Szarych Szeregów.

Aktor zagrał w niemal 100 filmach, są wśród nich: „Dzięcioł”, „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”, „Zaklęty dwór”, czy seriale – „Droga” i „Alternatywy 4”. Częściej odtwarzał role drugoplanowe, znakomicie portretując ciekawe i barwne postacie o wyrazistych charakterach. Występował w niewielkich, ale znaczących epizodach.

W latach 1955-1985 występował na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego, potem – Polskiego. Wielką popularność przyniosły mu występy w Kabarecie „Dudek” i „Kabarecie Starszych Panów”, gdzie wykonywał między innymi głośną piosenkę „W Polskę idziemy” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.

Sympatię widzów zaskarbił sobie znakomitymi kreacjami komediowymi. Jak powiedział kiedyś w wywiadzie dla Polskiego Radia – ludzie oczekują od niego uśmiechu i rozrywki. Przez wiele lat aktor występował w kabarecie „Dudek”. Widzowie doskonale pamiętają skecz „Hydraulik”, w którym Gołas wystąpił jako uczeń Jaś, postać majstra kreował zaś Jan Kobuszewski.

Gołas jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2009 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 1966 uhonorowano go Srebrną Maską w plebiscycie „Expressu Wieczornego”, a w 2002 roku – statuetką „Gwiazda Telewizji Polskiej”, wręczoną z okazji 50-lecia TVP, „za kreacje aktorskie w filmie i Teatrze Telewizji”. W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2006 otrzymał Nagrodę Honorową za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.

Artysta został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

W 2008 roku nakładem wydawnictwa „Świat Książki” ukazały się wspomnienia aktora „Na Gołasa”, spisane przez jego córkę Agnieszkę Gołas-Ners.

źródło:
Zobacz więcej