RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polityczna awantura ws. Czarnka. Kolega staje w jego obronie

Przemysław Czarnek (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Przemysław Czarnek (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Politycy opozycji twierdzą, że poseł PiS Przemysław Czarnek zaraził pacjentów szpitala i że nie miał prawa w nim odwiedzić poważnie chorej babci. Dyrekcja szpitala wyjaśnia jednak, że istnieje procedura odwiedzin osób w stanie krytycznym. – Znam babcię profesora Czarnka osobiście. To osoba po dziewięćdziesiątce. (...) Cała sytuacja pokazuje, że żyjemy niestety w rzeczywistości, gdzie niektórzy rzucają oskarżeniami bez konsekwencji – mówi portalowi tvp.info Tomasz Rzymkowski (PiS).

Fogiel o sprawie Czarnka: Jest procedura odwiedzin osób w stanie krytycznym

Istnieje procedura odwiedzin osób, które znajdują się w stanie krytycznym, na co wskazała sama dyrekcja szpitala – podkreślił wicerzecznik PiS...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” opisała, jak w sobotę Przemysław Czarnek odwiedzał w szpitalu znajdującą się w ciężkim stanie babcię. Fakt, że minister nie naruszał procedur, podano dopiero pod koniec artykułu. Zaznaczono z kolei, że dwa dni po wizycie Czarnek poinformował, iż jest zakażony koronawirusem.

Jak podaje dziennik, 90 proc. pacjentów tego oddziału teraz choruje na COVID-19. Szpital i sam Czarnek zapewniają, że nie był on źródłem zakażeń.

„Jeśli potwierdzą się informacje związane z tym, że Czarnek zaraził niemal wszystkich pacjentów szpitala, w którym bezprawnie przebywał, wyjście jest jedno. Odpowiedzialność karna” – pisze teraz w sieci Andrzej Halicki (PO). Z kolei Adam Szłapka (KO) poinformował o sprawie prokuraturę. Jak zaznaczył, w jego ocenie Czarnek mógł „popełnić przestępstwo”.

– Znam Przemysława Czarnka od lat. Jest człowiekiem odpowiedzialnym i nie wierzę, że naraziłby czyjeś zdrowie – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info Tomasz Rzymkowski. Polityk zapewnia, że bez zgody lekarzy do żadnego spotkania z babcią by nie doszło i przypomina stanowisko szpitala w tej sprawie.

„GW” atakuje prof. Czarnka. Sugeruje, że mógł zakażać. Są odpowiedzi szpitala i ministra

„Gazeta Wyborcza” atakuje Przemysława Czarnka. Na jej portalu opisano, jak w sobotę odwiedzał on znajdującą się w ciężkim stanie babcię. Fakt, że...

zobacz więcej

Kierownik oddziału profesor Piotr Majcher podkreślał bowiem, że „pacjentka, do której przyszedł poseł, jest w ciężkim stanie, a w takich sytuacjach szpital odstępuje od zakazu odwiedzin”. – I nie ma tu różnicy, czy chodzi o posła, ministra, czy zwykłego Kowalskiego – zapewnił.

Tomasz Rzymkowski mówi, że babcię polityka zna osobiście, bo mieszka ona w jego okręgu wyborczym. – Jest osobą po dziewięćdziesiątce i, jak rozumiem, jej stan jest poważny, a wtedy wizyty są czasem dopuszczane – wyjaśnia.

Tomasz Rzymkowski podkreśla, że najbardziej bulwersuje go jednak atakowanie polityka za to, że zaraził rzekomo koronawirusem wielu pacjentów szpitala. – Cała sytuacja pokazuje, że żyjemy niestety w rzeczywistości, gdzie niektórzy rzucają oskarżeniami bez konsekwencji – mówi.

– Często jednak nawet nie samo stwierdzenie kłamstwa, ale postawienie fałszywych zarzutów już w przestrzeni publicznej oczernia i znieważa daną osobę. Tutaj ten przykład dokładnie tak wygląda – dodaje.

Nominacja Przemysława Czarnka: kilkudziesięciu naukowców poparło ministra

„Sprzeciw wobec ataków na osobę profesora KUL, dra hab. Przemysława Czarnka i poparcie dla jego nominacji na Ministra Edukacji i Nauki” wyraziło...

zobacz więcej

Wskazuje, że Przemysław Czarnek jest ostatnio ostro atakowany przez opozycję niemal każdego dnia. Powód?

– Pan profesor był bardzo aktywny jako wojewoda, a potem jako poseł. Dostrzega to wielu samorządowców, działaczy organizacji samorządowych i obywateli. Wcześniej był aktywnym pracownikiem naukowym, stąd piękny list w jego obronie podpisało również wielu przedstawicieli polskiego świata nauki i wybitne autorytety – uważa.

– Część innych środowisk obawia się jednak zmian w zakresie szkolnictwa powszechnego czy wyższego i, łapiąc się wszystkich możliwych zarzutów, próbują nie dopuścić do pełnienia przez Przemysława Czarnka kolejnych ważnych funkcji państwowych – twierdzi Rzymkowski.

Przypomnijmy, że prof. Czarnek już kilka dni temu miał zostać nowym ministrem edukacji. Te plany zostały jednak odłożone w czasie ze względu na wykrycie u polityka COVID-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej