RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Będziemy zdecydowanie egzekwować przepisy związane z pandemią

Od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej obejmą cały kraj (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej obejmą cały kraj (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Zapowiadamy jednoznaczne i zdecydowane egzekwowanie przepisów związanych ze stanem pandemii. Te wszystkie obowiązki są niezbędne, abyśmy nie doprowadzili do sytuacji, w której służba zdrowia zacznie mieć poważne problemy z udzielaniem pomocy – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w TVP Info.

Fogiel o możliwości zamknięcia szkół

Możliwość zamknięcia szkół nie jest w tej chwili rozpatrywana – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Podkreślił jednak, że wiele zależy od...

zobacz więcej

Dworczyk przypomniał, że zgodnie z decyzją rządu od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej obejmą cały kraj.

– My zapowiadamy jednoznaczne i zdecydowane egzekwowanie tych przepisów, myślę tutaj o mandatach i grzywnach dla osób, które tych przepisów nie przestrzegają – powiedział. Przypomniał, że obywatele powinni zachowywać się odpowiedzialnie w trosce o inne osoby.

Powiedział, że w sobotę rząd ogłosi kolejne informacje dotyczące zmian i obostrzeń, które są związane z rozwojem pandemii. – Natomiast jeżeli te wprowadzane zaskutkują pozytywnie, czyli zmniejszymy dynamikę wzrostu zachorowań, to miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli wprowadzać kolejnych restrykcji – zaznaczył.

Podkreślił, że przestrzeganie zaleceń jest konieczne, abyśmy nie doprowadzili do sytuacji, że służba zdrowia zacznie mieć poważne problemy z udzielaniem pomocy chorym.

– Jeżeli chodzi o dostępność łóżek dla osób chorych na COVID-19, to w skali kraju ona wynosi między 50 a 60 proc. Jeżeli chodzi o respiratory, które są przeznaczone dla chorych na koronawirusa, to jest ok. 30 proc. zajętych z blisko 900 respiratorów. Ale mamy też duże zapasy, łącznie w Polsce tych respiratorów jest ponad 10 tysięcy plus mamy zapasy w Agencji Rezerw Materiałowych, więc tego sprzętu nie powinno zabraknąć – powiedział.

Lekarz może zlecić test, nawet jeśli pacjent nie ma czterech objawów

Lekarz może zlecić badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2, gdy w jego przekonaniu są ku temu wskazania – zakłada rozporządzenie ministra zdrowia....

zobacz więcej

– Natomiast rzeczywiście zdarza się tak, że lokalnie, gdzie jest dużo przypadków zachorowań na koronawirusa, kończą się miejsca w szpitalach i po to między innymi są tworzone szpitale koordynacyjne, żeby dystrybuować (…) ruchem pacjentów, osób chorych, tak żeby trafiali szybko pod opiekę, żeby nie było sytuacji, że w jakimś szpitalu, placówce, nie będzie miejsca, aby przyjąć osoby potrzebujące – podkreślił.

Pytany o ewentualny lockdown, powiedział, że rząd chce unikać tego rodzaju scenariuszy, ponieważ mają one dramatyczne skutki dla gospodarki.

– Wiemy, jaki kryzys wywołał pierwszy lockdown, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. My stosunkowo dobrze radzimy sobie z konsekwencjami tego kryzysu, ale musimy tutaj ważyć racje: z jednej strony gospodarka, która przekłada się na stan finansów publicznych, a to z kolei przekłada się też na funkcjonowanie służby zdrowia i wszystkich innych niezbędnych służb do funkcjonowania państwa. A z drugiej strony zdrowie i bezpieczeństwo Polaków – powiedział.

Dworczyk skomentował także zachowanie posłów Konfederacji, którzy sprzeciwiają się obowiązkowi noszenia maseczek w czasie posiedzenia Sejmu.

– Dla mnie jest to kompletnie niezrozumiałe, dlatego że mówimy o bezpieczeństwie, o zdrowiu Polaków. Nawet jeżeli ktoś jest sceptyczny wobec tych rozwiązań, to powinien myśleć o innych. Jeśli nie chce dbać o swoje zdrowie, to powinien dbać o zdrowie innych, zwłaszcza tych najbardziej zagrożonych – powiedział. Ocenił, że ”ta ostentacja w łamaniu przepisów jest czymś nagannym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej