RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Walki w Górskim Karabachu. Poradziecka organizacja oferuje pomoc Armenii

Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu (fot. EPA/AZIZ KARIMOV)
Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu (fot. EPA/AZIZ KARIMOV)

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) może udzielić pomocy wojskowej Armenii w przypadku ataku na jej terytorium – poinformował przewodniczący tej poradzieckiej organizacji polityczno-wojskowej Stanisłau Zaś.

Górski Karabach w ogniu. Kanada wstrzymuje dostawy broni do Turcji

Szef kanadyjskiego MSZ Francois-Philippe Champagne poinformował o wstrzymaniu eksportu kanadyjskiego uzbrojenia do Turcji. Jak stwierdził, ma to...

zobacz więcej

„ODKB może udzielić pomocy Armenii w związku z zaostrzeniem konfliktu w Górskim Karabachu w przypadku otrzymania stosownej prośby od Erywania, jeśli dojdzie do ataku na terytorium Armenii” – powiedział sekretarz generalny ODKB Stanisłau Zaś w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RT. Cytuje go agencja TASS.

Zaś wyraził również opinię, że ani Erywań, ani Baku „nie są zainteresowane, by konflikt w Górskim Karabachu rozrósł się do wojny regionalnej”.

Wcześniej władze w Moskwie podkreślały już, że zobowiązania sojusznicze w ramach ODKB dotyczą terytorium Armenii, lecz nie Górskiego Karabachu.

Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu.

27 września doszło do wznowienia konfliktu o ten region - Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony Ormian. Wojna o Górski Karabach wybuchła w 1988 roku, zaś w 1994 roku podpisane zostało zawieszenie broni między stronami. Trwające od ponad tygodnia walki są najpoważniejszymi od tego czasu.

ODKB to układ bezpieczeństwa zbiorowego sześciu państw poradzieckich - Rosji, Białorusi, Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej