RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nie wierzą w pandemię. Apel premiera do koronasceptyków

Premier był pytany o to, co powiedziałby osobom, które twierdzą, że nie ma pandemii (fot. Kacper Pempel/Reuters)
Premier był pytany o to, co powiedziałby osobom, które twierdzą, że nie ma pandemii (fot. Kacper Pempel/Reuters)

Apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, żeby tego nie czyniły; walka z tą choroba jest o tyle skuteczniejsza, o ile wszyscy bez wyjątku stosujemy w solidarny sposób odpowiedzialne instrumenty – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier nie wyklucza dodatkowego ograniczenia: W sobotę decyzje dotyczące szkół

W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące funkcjonowania szkół w kolejnych tygodniach; być może trzeba będzie znowu dokonać...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

- Są takie grupy, które w ogóle kwestionują istnienie COVID-19. Absolutnie to odrzucam, zupełnie się z tym nie zgadzam. Wystarczy rozejrzeć się wokół nas i zobaczyć, że pandemia doprowadziła do bardzo dużej zmiany charakteru życia na całym świcie i do dużej liczby zgonów, zwłaszcza w krajach zachodniej Europy, ale także w Stanach Zjednoczonych – zauważył szef rządu. Dodał, że COVID-19 dokonuje też spustoszeń w gospodarce.

- Apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, żeby tego nie czyniły, ponieważ walka z tą choroba jest o tyle skuteczniejsza, o ile stosujemy w solidarny sposób odpowiedzialne instrumenty; wszyscy bez wyjątku – podkreślił. Z tego powodu, dodał premier, zostały wprowadzone obostrzenia i kary za ich nieprzestrzeganie. - Dlatego też - uczymy się na własnych błędach, cudzych, by gospodarka jak najmniej ucierpiała – mówił Morawiecki.

Szef rządu zaapelował też, żeby chronić osoby starsze, „żeby dokonywać pewnej izolacji, samoizolacji, minimalizowania przemieszczania się i spotykania się z osobami starszymi, bo to ochroni je przed bardzo dużym niebezpieczeństwem”.

Jak zaznaczył, na drugim krańcu są osoby, które uważają, że powinien nastąpić natychmiastowy lockdown gospodarki. - To są dwa ekstrema. My poruszamy się po trajektorii zdrowego rozsądku, którą podpowiadają nam najlepsi w kraju i za granicą epidemiolodzy i wirusolodzy – powiedział Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej