RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KGP: Osoba bez maseczki będzie musiała okazać policjantowi zaświadczenie lekarskie

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Prof. Gut: im więcej zakażonych, tym łatwiej złapiesz wirusa

Im więcej osób jest zakażonych koronawirusem, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia następnych osób, a trudniejsza kontrola – podkreśla...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka zaznaczył, że osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie. Stanie się to po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

„Do tej pory wystarczało samo oświadczenie i wiele osób niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego” – ocenił inspektor. Konieczność okazania zaświadczenia kończy niepotrzebne dyskusje podczas kontroli i znacznie ułatwi egzekwowanie przepisów przez funkcjonariuszy – stwierdził.

Ciarka poinformował, że od momentu wprowadzenia stanu epidemii w Polsce tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa policjanci wykonali ponad 3,7 mln „służb”. „Każdego dnia cały czas angażujemy do działań prewencyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami, ok. 16-20 tys. funkcjonariuszy” – wskazał.

„Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już ponad 170 tys. osób, ponad 20 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a tylko wczoraj 475. W ponad 7,5 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu” – podkreślił rzecznik KGP.

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się we wtorek konferencja prasowa szefa MZ Adama Niedzielskiego oraz komendanta głównego Policji Jarosława Szymczyka, podczas której podkreślali, że przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby. Ogłosili „politykę zero tolerancji” dla nieprzestrzegania obostrzeń związanych m.in. z zakrywaniem nosa i ust.

źródło:
Zobacz więcej