RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Konfederacja kontra maseczki. „Budowa kapitału politycznego na tragedii” [WIDEO]

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie Konfederacji za wszelką cenę chcieli przemawiać bez maseczek. Doszło do kilku kłótni. Czy Konfederacja, która ma w ostatnim sondażu 11 proc. poparcia wykorzystuje politycznie epidemię koronawirusa? – Jeżeli ktoś chce budować kapitał polityczny na tragedii innych osób, to jest to nikczemne. To lekkie wahnięcie wzwyż Konfederatów niewiele zmieni. To partia tanich populistów, którzy potrafią grać nawet czymś takim jak zagrożenie zdrowia i życia Polaków – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Poseł Konfederacji: Do sklepu zakładam maskę, bo wymagają

– Uważam, że to jest bardzo groźna choroba dla tych, którzy ją złapią – powiedział w RMF FM poseł Konfederacji Artur Dziambor. – Czy to jest...

zobacz więcej

Podczas środowego posiedzenia Sejmu posłowie Konfederacji nie zastosowali się do decyzji prezydium, aby na sali plenarnej przebywać wyłącznie w maseczkach po ostatnich zakażeniach wśród parlamentarzystów. Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak, Jakub Kulesza, czy Konrad Berkowicz byli wielokrotnie upominani przez wicemarszałków Sejmu i parlamentarzystów z innych ugrupowań. Wicemarszałek Ryszard Terlecki zapowiedział ukaranie polityków Konfederacji. Doszło do kłótni i wyłączania mikrofonu Konfederatom.

Co ciekawe, wczoraj plotkarski portal Pudelek.pl opublikował zdjęcia posła Bosaka w centrum handlowym, gdzie pojawił się w maseczce. – To jest nierozsądne, bo w Sejmie jest manifestacja, trzeba się popisać, są kamery, a w centrum handlowym kamer nie ma i może się boi, a w parlamencie udaje wielkiego bohatera. Bohaterem jest się wtedy, kiedy się jest rozsądnym, a nie wtedy, kiedy jest się głupim – mówił poseł Lewicy Tomasz Trela.

Co na to sama Konfederacja? – Ja też, tak samo jak Krzysztof Bosak zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę, gdzie jest to wymagane – odpowiedział poseł Konfederacji Artur Dziambor. Czy jego ugrupowanie próbuje zbić na pandemii polityczny kapitał? – Nie, ponieważ my o tym mówimy od samego początku, kiedy w ogóle to się zaczęło. Wtedy nikt nie myślał o żadnym zbijaniu kapitału politycznego, tylko o naszych swobodach obywatelskich i o tym, jak rząd chce sterować społeczeństwem – stwierdził Dziambor.

– To, że ja jestem na kwarantannie też jest elementem złego zarządzania kryzysem koronawirusowym, ponieważ takiej kwarantanny, jaką ja mam, nie powinno w ogóle być. Myślę, że powinniśmy być wypuszczeni i normalnie żyć – dodał Dziambor, który przebywa na kwarantannie po tym, jak w niedzielę wziął udział w programie Polsat News z zarażonym, jak się później okazało, koronawirusem wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim. Jeszcze w poniedziałek poseł Konfederacji zapowiadał udział w posiedzeniu Sejmu. Plany zmienił po telefonie z sanepidu.

Braun bez maseczki pochylał się nad pracownikiem Sejmu

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun pochylał się bez maseczki nad pracownikiem Sejmu. Jego zachowanie zwróciło uwagę wicemarszałek Sejmu Małgorzaty...

zobacz więcej

– Widzimy codziennie statystyki, ile osób jest chorych, hospitalizowanych i umiera na koronawirusa. Tymczasem panowie z Konfederacji urządzają sobie cyrk. W mediach są zdjęcia, że jak idą do sklepu po chlebek, masełko, inne artykuły spożywcze czy odzieżowe, to maseczek używają. W Sejmie robią cyrk i wpisują się w szeroką linię foliarzy (przyp. red. – osób wierzących w zjawiska paranormalne, teorie spiskowe). To bardzo duża próba zbicia kapitału. Jest duża grupa Polaków, którzy uważają, że nie ma żadnej pandemii, że to jakaś inżynieria społeczna i to spisek światowego rządu – skomentował poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

– Oczywiście prawdopodobnie stoi za tym chęć zbijania kapitału politycznego, tylko warto pamiętać, że paradujący po parlamencie bez maseczki poseł Konfederacji brał jakiś czas temu udział w uroczystościach kościelnych i tam tę maseczkę miał – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Na razie Konfederacja nieźle wypada w sondażach. W badaniu pracowni Social Changes dla wPolityce.pl ma nawet 11 proc. Tyle, że lista polityków, którzy albo lekceważyli albo nie podejmowali dużych środków ostrożności przeciwko koronawirusowi, a potem nim się zarazili jest długa. Wśród nich prezydent Stanów Zjednoczonych, premier Wielkiej Brytanii, prezydent Brazylii czy prezydent Białorusi.

Czy w dłuższej perspektywie Konfederacja nie straci? – To już jest ich indywidualne ryzyko, czy chcą narażać się na zachorowanie czy nie. Znamy przykłady nawet wielkich polityków, którzy lekceważyli zagrożenie i potem zmienili zdanie. Lepiej, żeby nie musieli tego doświadczać. Niech zaczną nosić maseczki – mówił poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej