RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strefy żółte i czerwone. Jakie zasady obowiązują?

Szybko przybywa nowych przypadków zakażenia koronawirusem, konieczne okazało się więc wprowadzenie nowych obostrzeń. Od soboty cały kraj znajdzie się w strefie żółtej. Jednocześnie nadal będzie ogłaszana lista najbardziej dotkniętych epidemią powiatów, znajdujących się w strefie czerwonej. Z jaki ograniczeniami musimy się liczyć w obu sytuacjach?

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zaostrzenie zasad epidemicznych i rozszerzenie strefy żółtej na cały kraj znajdzie się w jednym rozporządzeniu, które wejdzie w życie od soboty 10 października. Od tego cała Polska będzie znajdować się w strefie żółtej. Podstawowe zasady obowiązujące wszystkich to: zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk oraz zakrywanie nosa i ust.

Koronawirus. Cała Polska strefą żółtą. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty cała Polska znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Premier Mateusz Morawiecki...

zobacz więcej

Obowiązek zakrywania nosa i ust

Jedną z najważniejszych zasad jest obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju w przestrzeni publicznej:

– w środkach publicznego transportu zbiorowego;
– w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m;
– w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
– w obiektach handlowych lub usługowych;
– w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Osoba, która odmówi zakrycia ust i nosa będzie musiała posiadać ważne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

(fot. Twitter/KPRM)
(fot. Twitter/KPRM)

KGP: Osoba bez maseczki będzie musiała okazać policjantowi zaświadczenie lekarskie

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na...

zobacz więcej

Lokale gastronomiczne

Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych trzeba będzie zachować bezpieczną odległość – na jedną osobę powinny przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Ponadto lokale w strefie czerwonej lokale będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00.

Do czasu zajęcia miejsc w lokalu klienci muszą mieść zakryte usta i nos. Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy również obsługi.

Imprezy okolicznościowe, w tym wesela

Zgodnie z nowymi zasadami będzie obowiązywał limit osób na imprezach okolicznościowych do 75 osób, a w strefie czerwonej do 50 osób; te zasady będą obowiązywać od 17 października.

(fot. Twitter/KPRM)
(fot. Twitter/KPRM)

Premier nie wyklucza dodatkowego ograniczenia: W sobotę decyzje dotyczące szkół

W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące funkcjonowania szkół w kolejnych tygodniach; być może trzeba będzie znowu dokonać...

zobacz więcej

Zgromadzenia

Utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy zgromadzeń w całym kraju będą musieli zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości.

Dodatkowo pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość - minimum 100 m.

Wydarzenia kulturalne

Od 10 października w przestrzeni zamkniętej wydarzenia kulturalne będą mogły odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności. Taka sama zasada będzie obowiązywać w kinach.

W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie będzie mogła być większa niż 1 osoba na 5 m2.

W strefie czerwonej będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. Działają natomiast kina, w których może być 25 proc. publiczności.

Prof. Gut: im więcej zakażonych, tym łatwiej złapiesz wirusa

Im więcej osób jest zakażonych koronawirusem, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia następnych osób, a trudniejsza kontrola – podkreśla...

zobacz więcej

Wydarzenia sportowe

W strefie żółtej wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy udziale 25 proc. publiczności. W strefie czerwonej – wyłącznie bez publiczności.

Siłownie i centra fitness

W strefie żółtej może przypadać jedna osoba na 7 m kw., a w strefie czerwonej – na 10 m kw.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Działalność hotelarska

Jest dopuszczalna w obu strefach, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się tu przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu.

Kościoły

Obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy wszystkich osób uczestniczących w obrzędach religijnych, nie – jak dotychczas – tylko osób odprawiających nabożeństwo. W strefie żółtej w kościele zapełnionych może być 50 proc. miejsc, a w strefie czerwonej dodatkowo trzeba zachować dystans 1,5 metra.

Transport zbiorowy

W strefie żółtej pojazdem możne podróżować tyle osób, ile wynosi liczba miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji dla danego typu środka transportu.

W strefie czerwonej zajętych może być 50 proc. wszystkich miejsc siedzących albo 30 proc. i wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji.

(fot. Twitter)
(fot. Twitter)

Wiadomości SMS do mieszkańców stref czerwonych

Od 9 października Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości sms do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej.

Aplikacja „ProteGO Safe”

Ministerstwo Zdrowia zachęca do instalowania aplikacji „ProteGO Safe”, dzięki której będzie można monitorować kontakty z osobami potencjalnie zakażonymi.

Aplikacja analizuje czas i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. „Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić” – zachęca resort.źródło:
Zobacz więcej