RAPORT

Wojna na Ukrainie

Apel premiera o stworzenie warunków, „aby internet był bezpieczną przystanią dla dzieci”

Premier wystosował list do uczestników konferencji o cyberbezpieczeństwie (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)
Premier wystosował list do uczestników konferencji o cyberbezpieczeństwie (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Na negatywne skutki zmian w dostępie do informacji szczególnie narażone są dzieci i młodzież – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników konferencji o cyberbezpieczeństwie. Szef rządu dodał, że wspólną odpowiedzialnością jest stworzenie warunków, by internet był dla dzieci bezpieczną przystanią.

Emocje zaklęte w kropce i kresce

Dwukropek i zamknięcie nawiasu – dwie zdawałoby banalne znaki a stanowią jeden z najważniejszych wyznaczników naszej cywilizacji. Są filarem...

zobacz więcej

„Rzeczywistość bez internetu nie jest już możliwa. Dziś to siła napędowa zmian zachodzących w świecie. Jednak to nieocenione narzędzie niesie nie tylko korzyści, ale też wiele ryzyka” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników odbywającej się w czwartek w Poznaniu konferencji „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Rodzice i dzieci – partnerzy w cyfrowym świecie”.

Premier wskazał w liście, że na negatywne skutki zmian w dostępie do informacji szczególnie narażone są dzieci i młodzież. „Naszą wspólną odpowiedzialnością jest stworzenie takich warunków, by internet był dla nich bezpieczna przystanią” – podkreślił.

Szef Rady Ministrów wskazał, że „obniżający się wiek pierwszego kontaktu dzieci z nowymi technologiami i idący za tym szybki dostęp do treści niedostosowanych do wieku to tylko niektóre ze współczesnych zagrożeń świata wirtualnego”.

„Coraz częściej najmłodsi odbiorcy korzystają z internetu w sposób całkowicie odseparowany od wiedzy rodziców. To wielkie ryzyko dla ich zdrowia psychicznego. Ryzyko, którego konsekwencje mogą ponosić także w dorosłym życiu. Dlatego tak istotne jest przekazywanie im wiedzy, jak bezpiecznie korzystać z najnowszych informacyjno-komunikacyjnych technologii. Właściwy rozwój życia emocjonalnego najmłodszych to nasze wspólne zadanie. Dlatego robimy wszystko, by skutecznie wspierać i rodziców, i nauczycieli, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni” – dodał.

Cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja. Wiceszef MON o programie cyber.mil.pl

Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych – oświadczył wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot. Wiceszef MON był jednym z...

zobacz więcej

Premier podziękował także organizatorom konferencji – Wielkopolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Poznaniu i Stowarzyszeniu „Ludzie dla Ludzi” za – jak wskazał – podjęcie tego niezwykle istotnego społecznie zagadnienia. „Jestem przekonany, że dzisiejsze dyskusje i wymiana doświadczeń przyczynią się do podniesienia świadomości o zagrożeniach w świecie wirtualnym oraz sposobach, jak im przeciwdziałać” – zaznaczył.

Czwartkowa konferencja odbywa się pod honorowym patronatem szefa rządu. W spotkaniu uczestniczą m.in. organizatorzy i partnerzy projektu: wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, Maria Gryczka – prezes Stowarzyszenia „Ludzie dla ludzi” i dr inż. Cezary Mazurek, pełnomocnik dyrektora IChB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podkreślił w czwartek, że „bezpieczeństwo w sieci, w cyberprzestrzeni jest niezwykle ważne i powinniśmy rozmawiać bardzo szeroko o tym, aby ochraniać dzieci i młodzież przed tym, co może im w sieci zagrażać”.

„Będziemy dziś rozmawiać o partnerstwie w sieci. Z jednej strony o zagrożeniach, o tym, co zrobić, aby dzieci i młodzież były bezpieczne, ale chcemy się także zwracać do tych najważniejszych podmiotów, czyli do uczniów, rodziców i nauczycieli, aby przekazać im wiedzę na temat zagrożeń i sposobów ich zapobiegania” – dodał.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski – mediator sądowy, autor licznych publikacji, trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań oraz ekspert w zakresie edukacji medialnej, prof. dr hab. Józef Bednarek – kierownik Pracowni Metod Multimedialnych w Edukacji Instytutu Pedagogiki, Zakładu Edukacji Medialnej oraz dr Anna Andrzejewska – inicjatorka i twórca założeń oraz programów międzynarodowych i krajowych projektów badawczych dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej