RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus na skórze dłoni zakaża do dziewięciu godzin

Naukowcy doszli do tych wniosków dzięki badaniom, podczas których obecność SARS-CoV-2 sprawdzali na dłoniach osób zmarłych na Covid-19 (fot. Fabio Teixeira/NurPhoto via Getty Images)

Wirus SARS-CoV-2 może pozostawać na skórze dłoni bez mycia do dziewięciu godzin. W tym czasie jest aktywny i ma potencjał do zakażania, wynika z badania opublikowanego w naukowym piśmie „Clinical Infectious Diseases”.

Nie tylko droga kropelkowa. Jak przenosi się koronawirus?

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) potwierdza że koronawirus może się przenosić drogą powietrzną, w drobnych aerozolach, jednak dominuje...

zobacz więcej

Według naukowców z akademii medycznej w japońskim Kioto, kluczowym działaniem w walce z epidemią Covid-19 może być nie tylko częste mycie rąk, ale również ich dezynfekcja żelami zawierającymi alkohol.

W trakcie badania japońscy naukowcy wskazali, że koronawirus może pozostawać na dłoniach ludzkich kilkakrotnie dłużej niż wirus grypy typu A, który utrzymuje się na skórze przez niemal 2 godziny.

Naukowcy doszli do tych wniosków dzięki badaniom, podczas których obecność SARS-CoV-2 sprawdzali na dłoniach osób zmarłych na Covid-19 (w pierwszej dobie po zgonie). Obecność cząstek wirusa dostrzegano nawet po dziewięciu godzinach.

Autorzy badania zauważają, że najdłużej, bo aż 11 godzin, koronawirus utrzymywał się na skórze w postaci kropelek śliny. Umieszczając je tam – i badając czas obecności – naukowcy symulowali w ten sposób sytuację, w jakiej może się znaleźć skóra pacjenta chorego na Covid-19, który kaszle.

„Nasze badanie dowodzi, że w walce z epidemią koronawirusa kluczowa jest dbałość o higienę dłoni i częste ich mycie” – napisali we wnioskach autorzy badania.

Prosty związek zwalczy Covid-19? Wcześniej pomagał na SARS

Specjaliści ze Szwecji twierdzą, że tlenek azotu może zwalczać chorobę, podobnie jak pomagał w przypadku SARS w 2003 roku. Substancja, która...

zobacz więcej

Odnotowali oni, że najskuteczniejsze w walce z wirusem są żele do dezynfekcji rąk, zawierające co najmniej 80 proc. alkoholu. Po umyciu nimi dłoni cząsteczki SARS-CoV-2 znikają po 15 minutach.

Japońscy naukowcy zastrzegają, że wskazanie czynników decydujących o czasie pozostawania koronawirusa na skórze dłoni wymaga dalszych badań, które uwzględnią wilgotność otoczenia i temperaturę.

„Badania takie mogą dać odpowiedź na to, jakie czynniki wpływają na czas życia koronawirusa na skórze i innych powierzchniach” – podsumowali autorzy studium.

Hiszpański dziennik „El Mundo” przypomniał dotychczas wykonane badania, z których wynika, że koronawirus utrzymuje się cztery godziny na powierzchniach z miedzi, dobę na papierze, i nawet do trzech dni na powierzchni plastiku.

źródło:

Zobacz więcej