RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Cała Polska strefą żółtą. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty cała Polska znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w strefach żółtych i czerwonych zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. Dotyczą głównie noszenia maseczek nie tylko w przestrzeniach zamkniętych – czyli sklepach czy urzędach – ale także w przestrzeni otwartej.

„Jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa”. Schreiber przypomniał słowa premiera

„Wybory prezydenckie powinny się odbyć w zaplanowanym terminie, gdyż (...) np. jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa” – słowa premiera...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Premier zapowiedział, że w ciągu kilku dni o kilka tysięcy zwiększy się liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Poinformował, że mamy jeszcze 500 wolnych respiratorów dla pacjentów z COVID-19 i kolejne 500 w magazynach.

W czwartek, dzień po poprzednim rekordzie, liczba nowych zakażeń koronawirusem znacząco wzrosła. Badania laboratoryjne potwierdziły 4280 przypadków Covid-19 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W codziennym raporcie wskazano, że zmarło 76 osób chorych na koronawirusa.

Na konferencji prasowej szef rządu zwrócił uwagę na czwartkowy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem przekraczający 4 tys., czyli – zaznaczył – ok. 30 proc. więcej niż w środę.

Koronawirus – kolejna seria rekordów. Najwięcej nowych zakażeń i zgonów

Dzień po poprzednim rekordzie liczba nowych zakażeń koronawirusem znacząco wzrosła. Badania laboratoryjne potwierdziły 4 280 przypadków Covid-19 –...

zobacz więcej

– To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To jest już bardzo duża liczba i chcemy, żeby ta liczba była ograniczona, żeby nastąpiło wypłaszczenie tej liczby, czyli chcemy zastosować podobną strategię, choć w innych okolicznościach do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu – mówił premier.

Morawiecki wskazał, że według ostatnich danych zmarło 76 osób, z tego 68 osób miało „bardzo poważne lub poważne współistniejące choroby”.

– Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 to 4138, czyli ponad 4 tys. Liczba dzisiaj dostępnych łóżek to ponad 9 tys., 9,5 tys. Przeprowadzamy obecnie działania, które spowodują, że w ciągu najbliższych kilku dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy – zapowiedział premier.

– Już z tych liczb wynika, że mamy łóżek blisko 60 proc., a więc sytuacja cały czas z punktu widzenia dostępności łóżek dla pacjentów jest bezpieczna. Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać tę liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach w kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz – dodał Morawiecki.

Jak się rozwinie epidemia w Polsce? Ekspert: Faktycznie przypadków jest znacznie więcej

Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii – powiedział dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu...

zobacz więcej

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj – zapowiedział premier. – Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach – podkreślił.

Szef rządu wyjaśnił, że przyczyną tej decyzji jest fakt, iż „już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów”.

– To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (...), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich – podkreślił Morawiecki.

Ocenił, że wprowadzone rozwiązanie będzie „bardziej jasne dla wszystkich Polaków”.

Była minister sportu zakażona koronawirusem

Otrzymałam dodatni wynik testu SARS-CoV-2. Czuję się dobrze i chorobę przechodzę bezobjawowo – poinformowała na Twitterze była minister sportu...

zobacz więcej

– Dzisiaj jesienna druga fala (pandemii) też do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany, kategoryczny, ale jednocześnie korzystając z doświadczeń, których nabraliśmy – mówił szef rządu.

Jak dodał, chodzi o doświadczenia wynikające z działań podjętych w walce z pandemią wiosną, a także doświadczenia wynikające z analizy sytuacji w innych krajach oraz prace i rozmowy prowadzone w ramach UE.

– Za nami jest czas bardzo dużych wyrzeczeń. Wiosna tego roku to zamknięcie całej gospodarki, ogromne ryzyko i straty gospodarcze – straty gospodarcze zresztą na całym świecie – co przełożyło się także na sytuację gospodarczą w Polsce. Wtedy, jak pamiętamy/ zadziałaliśmy błyskawicznie. Poprzez tarczę finansową, tarczę antykryzysową uratowaliśmy co najmniej trzy miliony miejsc pracy – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Udało się uratować gospodarkę – kontynuował szef rządu – w sposób bardzo widoczny, bo dziś dane Komisji Europejskiej pokazują, że recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w całej UE i na świecie. Jak dodał, pokazuje to, że „czas wyrzeczeń i czas rygorów był potrzebny”.

Rzecznik MZ: Polska do czwartku otrzyma 420 dawek remdesiviru

Polska do czwartku otrzyma 420 dawek remdesiviru, leku wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19. Komisja Europejska do czwartku ma...

zobacz więcej

– Od przestrzegania zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem – zaznaczył premier.

Dodał, że podkreśla to, co „i w pierwszej fali przysłużyło się dobrze do przesunięcia się fali zachorowań tak, by służba zdrowia była na tyle wydajna i bezpieczna, żeby przyjmować wszystkich pacjentów – tych najbardziej chorych, respiratorowych i tych, którzy nie wymagali leczenia terapią respiratorową”.

Morawiecki mówił, że „w bardzo bogatych” krajach Europy Zachodniej: w Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii czy we Włoszech dochodziło już do dramatów, gdy służba zdrowia, szpitale nie były dostępne.

– U nas takich sytuacji nie było i chcemy zrobić wszystko, by do takich sytuacji nie doszło. Stąd z jednej strony działania logistyczne w zakresie służby zdrowia, z drugiej – rozszerzenie strefy żółtej na cały kraj, co niewątpliwie spowolni rozprzestrzenianie się koronawirusa – powiedział premier.

Szef rządu powiedział, że „również maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych będzie ograniczona do 75 osób, czyli (obowiązywać będą – red.) takie zasady jak w strefach żółtych: w restauracjach jedna osoba na cztery metry kwadratowe, wydarzenia kulturalne z udziałem 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz stu osób w plenerze”.

– To niektóre z zasad obowiązujących już dziś w strefach żółtych. Proszę wszystkich o zapoznanie się z tymi zasadami, bo od ich rygorystycznego zachowywania będzie zależało tempo spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa – zaznaczył Morawiecki.

Prof. Zembala: Wirus się zbliża do nas groźniej, niż nam się wydawało

Czy do ministra Niedzielskiego można mieć zaufanie? Ja jako lekarz – obserwowałem jego działania jako prezesa NFZ – odpowiadam z całą...

zobacz więcej

– Dzisiaj słowa klucze to spokój, odpowiedzialność, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji (COVID-19 – red.). Dzisiaj ryzyko emisji zmniejszamy poprzez używanie maseczki i dystans. Bardzo do tego nie tylko zachęcamy, ale przypominamy o tym obowiązku na terytorium całego kraju – zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki mówił, że w tej chwili cała Europa „to nie tylko strefa żółta, ale w wielu krajach strefa czerwona”.

Przypomniał, że np. kraje ościenne wprowadzają stan nadzwyczajny – Czechy, Słowacja. – Mamy do czynienia z daleko idącymi restrykcjami. W Paryżu – częściowy lockdown, Madryt – zamknięty w wielu dziedzinach gospodarczych – podkreślił.

Dodał, że nasze podejście do epidemii musi sprawić, że uda nam się spowolnić rozwój nowych zakażeń na terenie całego kraju.

– Tylko w ten sposób unikniemy tego co najgorsze w gospodarce, czyli lockdownu. Nie chcemy do tego doprowadzić. I jednocześnie najgorsze w służbie zdrowia, to co obserwowaliśmy w większości UE, czyli niedostępność służby zdrowia dla pacjentów – powiedział.

Premier zaznaczył, że w tej chwili jesteśmy „kilka kroków przed brakiem respiratorów”, ale rząd podejmie działania, by zapewnić dostępność do infrastruktury szpitalnej potrzebującym pacjentom.

źródło:
Zobacz więcej