RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Autor powieści zarzuca scenarzystom „Gry o tron”, że zmienili scenę nocy poślubnej

„Gra o tron” to jeden z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych seriali ostatnich lat. Adaptacja prozy George'a R. R. Martina dostała szereg wyróżnień(fot. Materiały prasowe)

Produkcja „Gry o tron” została już zakończona, ale wciąż pojawiają się informacje na temat kulisów powstawania tego serialu. Kilka dni temu ukazała się książka o realizacji produkcji. Jedną z ciekawostek ujawnił w niej autor powieści, na podstawie której nakręcono „Grę o tron”. Twierdzi on, że scenarzyści zmienili scenę nocy poślubnej Daenerys i Khala Drogo, nie konsultując tego z nim. Zdaniem George'a R. R. Martina była to zmiana na gorsze.

W serialu na podstawie „Władcy pierścieni” znajdą się sceny seksu?

Nie było ich w oryginalnych dziełach J.R.R. Tolkiena, nie było ich w sześciu filmach nakręconych na podstawie tych dzieł. Ale niewykluczone, że...

zobacz więcej

„Gra o tron” to jeden z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych seriali ostatnich lat. Adaptacja prozy George'a R. R. Martina dostała szereg wyróżnień, w tym Złoty Glob, Saturny, statuetki Critic's Choice Television i kilkadziesiąt nagród Emmy. Od chwili premiery pierwszego sezonu towarzyszyły tej produkcji kontrowersje i zarzuty dotyczące epatowania przemocą na tle seksualnym wobec kobiet.

Jednym z przykładów jest scena nocy poślubnej Daenerys i Khala Drogo, granych przez Emilię Clarke i Jasona Mamoę. Choć w książce do zbliżenia między bohaterami doszło finalnie za obopólną zgodą, w serialu zmieniono tę scenę na brutalny gwałt. W wydanej właśnie książce „Fire Cannot Kill a Dragon”, która opowiada o kulisach powstania „Gry o tron”, autor literackiego pierwowzoru ujawnił, że nie konsultowano z nim tej zmiany. Uważa on, że modyfikacja tej sceny mogła doprowadzić do tego, że serial zyskał opinię produkcji fetyszyzującej przemoc. „Nigdy o tym nie rozmawialiśmy, nie zapytano mnie o zdanie. To pogorszyło sytuację” – przyznał Martin.

Twórcy „Gry o tron” tłumaczą, czemu w serialu nie ma jednej ważnej postaci z książki

Wśród wielu postaci, jakie bezpośrednio z kart powieści „Pieśni lodu i ognia” trafiły na serialowy ekran w hitowej produkcji stacji HBO „Gra o...

zobacz więcej

Na tę wypowiedź zareagowali showrunnerzy serii, David Benioff i D.B. Weiss. Ich zdaniem ta zmiana była dobrym pomysłem. „Choć pierwsze zbliżenie Daenerys i Khala Drogo w książce było rzeczywiście konsensualne, późniejsze już nie. To, co dobrze wygląda na kartach powieści, w serialu by się nie sprawdziło. Bohaterka była wtedy absolutnie przerażona barbarzyńskim wodzem, za którego została zmuszona wyjść za mąż. Ukazanie ich nocy poślubnej jako pozytywnego dla niej doświadczenia wydawało się nam mało wiarygodne” – przekonuje Weiss. I dodaje, że odtwórczyni roli Daenerys popierała ich wizję.

Książka „Fire Cannot Kill a Dragon” trafiła do sprzedaży 6 października. Jej autorem jest amerykański dziennikarz i scenarzysta James Hibberd.

źródło:
Zobacz więcej