RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prof. Gut: im więcej zakażonych, tym łatwiej złapiesz wirusa

Na pytanie, co robić, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, Gut odparł, że należy przestać dyskutować, a zacząć stosować znane nam zasady (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Im więcej osób jest zakażonych koronawirusem, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia następnych osób, a trudniejsza kontrola – podkreśla specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.

Koronawirus – kolejna seria rekordów. Najwięcej nowych zakażeń i zgonów

Dzień po poprzednim rekordzie liczba nowych zakażeń koronawirusem znacząco wzrosła. Badania laboratoryjne potwierdziły 4 280 przypadków Covid-19 –...

zobacz więcej

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4280 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 76 chorych. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 111 599 osób, zmarło 2867 z nich, wyzdrowiało 76 490 chorych.

Prof. Gut na pytanie, co robić, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, odparł, że należy przestać o tym dyskutować i zacząć stosować znane wszystkim zasady.

– Część osób dyskutuje, mówi, że covidu nie ma, że stosowanie zasad narusza wolność. I w ten sposób covid się rozszerza – zaznaczył wirusolog.

– W prawdzie covid to nie jest siedzący w krzakach kleszcz, który się rzuci, potrzebny jest bezpośredni kontakt z zakażonym, i to we właściwym momencie – ale w dodatku odpowiednia długość czasu kontaktu. Im bliżej jesteśmy, tym szybciej się go przekaże. Stąd te wszystkie zalecenia dotyczące zachowywania dystansu i nakładania maseczek – podkreślił wirusolog.

Jego zdaniem nie należy oczekiwać, że jeżeli dzisiaj wszyscy nałożą maseczki, to „nam nagle jutro spadnie liczba zakażonych”. – Spadnie za tydzień – powiedział prof. Gut.

Dopytywany, w jakich miejscach można się najszybciej zarazić, wirusolog powiedział, że tam, gdzie są osoby, z którymi nie przebywamy w stałym kontakcie.

źródło:

Zobacz więcej