RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rau: Zatrzymanie budowy Nord Stream 2 całkowicie możliwe

Szef resortu dyplomacji wyraził przekonanie, że jest jeszcze możliwe „zatrzymanie budowy” Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Szef resortu dyplomacji wyraził przekonanie, że jest jeszcze możliwe „zatrzymanie budowy” Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Zatrzymanie budowy Nord Stream 2 jest całkowicie możliwe, bo ten projekt nie został jeszcze ukończony – ocenił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

„Trzeba natychmiast wstrzymać budowę Nord Stream 2”

Szef komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Norbert Roettgen (CDU) wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream...

zobacz więcej

Pytany w Programie 1 Polskiego Radia o skrytykowanie przez szefa komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norberta Roettgena budowy Nord Stream 2 szef MSZ odparł, że jest to jedna z oznak „spóźnionej debaty wśród elit niemieckich” w sprawie tego gazociągu.

– Z satysfakcją należy stwierdzić, że nareszcie racjonalne, zdroworozsądkowe argumenty w tej debacie są w stanie wybrzmieć, dlatego że stanowisko Polski od samego początku budowy tego rurociągu jest jednoznaczne – powiedział Rau.

Stwierdził, że budowa Nord Stream 2 „po prostu dzieli państwa europejskie z jednej strony, a z drugiej strony uzależnia gospodarkę naszej części Europy od Rosji, tym samym zapewniając Rosji źródła finansowania jej jakże wrogiej wobec UE polityki zagranicznej”.

Szef resortu dyplomacji wyraził przekonanie, że jest jeszcze możliwe "zatrzymanie budowy" Nord Stream 2.

– To jest całkowicie możliwe, bo ten projekt nie został ukończony, ale to co jest najważniejsze to refleksja sprowadzająca się do tego, że skoro w kwestiach takich fundamentalnych wartości europejskich jak prawa człowieka, pozycja społeczeństwa obywatelskiego, Rosja nie jest wiarygodnym partnerem, to nie może być także wiarygodnym partnerem w wymiarze ekonomicznym – mówił Rau.

Gigantyczna kara dla Gazpromu. Akcje spółki poszły w dół

Kurs akcji Gazpromu na rosyjskiej giełdzie spadł o 1,4 proc. po nałożeniu kary przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

zobacz więcej

Pytany, czy nałożona przez UOKiK kara na Gazprom i pięć innych spółek zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 jest możliwa do wyegzekwowania, odparł, że będzie to zależeć od determinacji w prowadzonym postępowaniu, jednak wskazywał na „ogromny materiał dowody”.

Prezes UOKiK poinformował w środę, że nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2. Według prezesa UOKiK materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości, że przedsiębiorcy umyślnie naruszyli prawo.

Jak poinformowano, przeprowadzone przez polski urząd antymonopolowy postępowanie wykazało, że w 2017 r. pomimo braku zgody UOKiK na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, 6 spółek zawarło szereg umów dotyczących finansowania Nord Stream 2.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 r. Jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

O zaprzestanie budowy Nord Stream 2 zaapelował w ubiegłym tygodniu podczas nadzwyczajnego szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu odnosząc się do relacji UE-Rosja stwierdził, że nie można oddzielać takich wydarzeń jak próba otrucia Aleksieja Nawalnego od budowy Nord Stream 2.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej