RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bankomaty przestają być potrzebne. Przegrywają z transakcjami cyfrowymi

Dzieje się tak dzięki coraz gęstszej sieci terminali płatniczych (fot. Shutterstock/zhu difeng)
Dzieje się tak dzięki coraz gęstszej sieci terminali płatniczych (fot. Shutterstock/zhu difeng)

W II kwartale tego roku Polacy po raz pierwszy w historii przeprowadzili za pomocą kart transakcje bezgotówkowe na większą kwotę niż gotówkowe. Jednym z głównych powodów jest duży spadek wypłat w bankomatach – informuje w czwartek „Rzeczpospolita”.

Zadłużenie jednoosobowych firm wzrosło o ponad miliard złotych

Od lutego do września zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło o ponad miliard złotych, do 6,3 mld zł, a zaległości firm i...

zobacz więcej

Dziennik podaje, że w II kwartale Polacy przeprowadzili tylko 112 mln wypłat z bankomatów, najmniej od IV kwartału 2004 r., odkąd Narodowy Bank Polski zbiera takie dane.

„W ślad za malejącą liczbą i wartością wypłat z bankomatów spada liczba tych urządzeń. Tylko przez pierwszych sześć miesięcy tego roku zniknęło 560 urządzeń, a na koniec czerwca było ich 22,1 tys.” – informuje „Rzeczpospolita”.

Bankomaty przegrywają z transakcjami bezgotówkowymi przeprowadzanymi za pomocą kart lub smartfonów. Dzieje się tak dzięki coraz gęstszej sieci terminali płatniczych: jest ich już ponad milion, dwa razy więcej niż cztery lata temu.

źródło:

Zobacz więcej