RAPORT

Pogarda

Skazany za oszustwa twórca „Ośrodka Monitorowania” otrzymał azyl w Norwegii

Rafał Gaweł jest przedstawiany w norweskich mediach jako prześladowany działacz na rzecz praw człowieka (fot. PAP/Leszek Szymański)
Rafał Gaweł jest przedstawiany w norweskich mediach jako prześladowany działacz na rzecz praw człowieka (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Skazany prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia za oszustwa Rafał Gaweł, twórca Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, otrzymał w azyl w Norwegii. Po wydaniu przez sąd wspomnianego orzeczenia, zamiast zgłosić się do zakładu karnego, uciekł za granicę.

Szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich wystąpił o azyl w Norwegii

Ścigany listem gończym Rafał Gaweł, skazany prawomocnie za oszustwa szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wystąpił o...

zobacz więcej

Gaweł, który głosił, że został skazany w „niesprawiedliwym procesie, na podstawie sfabrykowanych dowodów” przybył do Norwegii w styczniu 2019 r. i natychmiast złożył wniosek o azyl, który już po dwóch dniach został odrzucony.

Wnioskodawca odwołał się od tej decyzji, a instancja apelacyjna (Rada Odwoławcza) uznała wyjaśnienia Gawła za przekonujące i przyznała mu status uchodźcy oraz prawo pobytu na rok (może ono zostać przedłużone).

Według pełnomocnika Gawła jest to jedyny w ostatnich latach przypadek udzielenia azylu Polakowi w Norwegii.

W 2018 r. Rzeczpospolita Polska udzieliła azylu Norweżce i jej nieletniej córce, które uciekły ze swojego kraju w obawie przed nieuzasadnionym przymusowym oddaniem dziecka do pieczy zastępczej.

Władze RP stwierdziły wówczas naruszenie przez Norwegię art. 8 Konwencji o prawach człowieka gwarantującej poszanowanie prawa do życia rodzinnego. Łamanie przez Królestwo Norwegii tego samego artykułu w szeregu innych przypadków stwierdzał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej