RAPORT

Pogarda

Trump: lekarstwo na covid działa niewiarygodnie świetnie. Chcę, żebyście też je dostali

Prezydent USA mówił także o terminie dostępności szczepionki na koronawirusa (fot. TT/realDonaldTrump)
Prezydent USA mówił także o terminie dostępności szczepionki na koronawirusa (fot. TT/realDonaldTrump)

Najnowsze

Popularne

– W szpitalu podali regeneron. To niewiarygodne, ale od razu poczułem się lepiej – mówi na nagraniu opublikowanym na Twitterze Donald Trump. Prezydent USA, który niedawno opuścił szpital, gdzie był leczony z covid-19, zapowiedział, że specyfik, który mu podano, będzie dostępny dla Amerykanów, bezpłatnie i w najbliższym czasie. Obiecał także, że niedługo będzie dostępna również szczepionka.

– Może mnie poznajecie. To ja, wasz ulubiony prezydent. Stoję przed Gabinetem Owalnym w Białym Domu. Wczoraj wróciłem ze szpitala Walter Reed, gdzie spędziłem cztery dni – wyjaśnia Donald Trump na wstępie nagrania.

Jak dodaje, nie musiał tego robić, ale zgodził się na „wspaniałych profesjonalistów”. A ci wykonali „świetną robotę”.

„Czuję się dużo lepiej, mam nadzieję, że wkrótce wrócę”. Donald Trump opublikował wideo ze szpitala

– Czuję się znacznie lepiej, mam nadzieję, że wkrótce wrócę – mówi prezydent USA Donald Trump na nagraniu, które opublikował na Twitterze „po dniu...

zobacz więcej

– Spędziłem tam cztery dni, Bardzo szybko dali mi regeneron. Po regeneronie – to niewiarygodne – poprawiło mi się natychmiast. Już trzy dni temu czułem się tak samo dobrze jak teraz. Chcę więc powiedzieć tylko tyle: mamy regeneron, mamy też podobne lekarstwo od Eli Lilly (koncern farmaceutyczny – red.). Staramy się w trybie pilnym doprowadzić do autoryzacji tych leków. Jeśli jesteście w szpitalu, jeśli czujecie się naprawdę źle, postaramy się, żebyście je dostali i to za darmo. Setki tysięcy dawek są już prawie gotowe – zapewniał amerykański przywódca.

Przypominając, że „kilka miesięcy temu nikt nawet nie przypuszczał”, że dojdzie do takiego sukcesu, Trump ocenił, że dostarczenie tych specyfików chorym „jest znacznie ważniejsze niż szczepionka”.

– Choć jeśli o nią chodzi, szereg firm jest już na ostatnim etapie i wkrótce będziemy mieli świetną szczepionkę. Uważałem, że powinna być przed wyborami, ale tu wchodzi polityka, oni chcą ją udostępnić zaraz po. Ale dokonaliśmy tego, nikt inny nie byłby w stanie – mówił prezydent.

Swoje zakażenie, dzięki któremu, na ochotnika, mógł przetestować na sobie niedostępny jeszcze lek, określił mianem „Bożego błogosławieństwo”.

– Chcę żebyście dostali to samo lekarstwo i to za darmo. Nie będziecie płacić. To nie wasza wina. To wina Chińczyków. I Chińczycy zapłacą wielką cenę za to, co zrobili naszemu krajowi. Zapłacą wielką cenę za to, co zrobili światu – zadeklarował.

Donald Trump dodał także, że dystrybucją leku zajmie się wojsko, które ma doświadczenie w operacjach logistycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej