SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Banan to naturalny antydepresant

Banany poprawiają nastrój również ze względu na działanie tryptofanu (fot. Shutterstock/Brent Hofacker)
Banany poprawiają nastrój również ze względu na działanie tryptofanu (fot. Shutterstock/Brent Hofacker)

Gdy pogorszeniu ulega nasz nastrój, sięgamy po czekoladę. Jednak znacznie lepszym wyborem będzie banan. I to z kilku powodów.

Pająk, który utkał tę sieć, występuje także w Polsce. Przeraża czy fascynuje?

Niezwykłe odkrycie na szlaku w Springfield w amerykańskim stanie Missouri. Pracownik rządowej agencji zajmującej się ochroną przyrody wykonał...

zobacz więcej

– Banany są bogate w witaminę B6, która jest niezbędna do tworzenia neuroprzekaźników pomagających organizmowi wytwarzać serotoninę i dopaminę. One z kolei wpływają na nastrój – tłumaczy dietetyk Ali Miller. Dodaje, że jedno z badań potwierdziło, że niski poziom witaminy B6 był związany z objawami depresji u osób starszych.

Co więcej, jeden duży banan dostarcza 16 gramów cukru i 3,5 grama błonnika. To połączenie jest niezwykle istotne dla zahamowania wahań nastroju.

– W połączeniu z błonnikiem, cukier jest powoli uwalniany do krwiobiegu, co pozwala na utrzymanie jego stabilnego poziomu we krwi i lepszą kontrolę nastroju. Zbyt niski poziom cukru we krwi może prowadzić do drażliwości i wahań nastroju – wyjaśnia dietetyk Katey Davidson.

Nie zapominajmy, że ten tropikalny owoc, zwłaszcza gdy jego skórka jest jeszcze zielonkawa, jest doskonałym źródłem probiotyków pomagających odżywiać zdrowe bakterie w jelitach. A bogaty w dobre bakterie mikrobiom jelitowy wiąże się z niższymi wskaźnikami zaburzeń nastroju.

Banany poprawiają nastrój również ze względu na działanie tryptofanu, aminokwasu, który wspiera produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Tryptofan może również pomóc w zasypianiu. – Tryptofan jest niezbędny dla zachowania stabilnego nastroju. Badania wskazują bowiem, że niski poziom tego aminokwasu wiąże się z depresją i lękiem – podsumowuje Miller.

źródło:

Zobacz więcej