RAPORT

Pogarda

Putin: Rosja nie miesza się do wyborów w USA

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MICHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MICHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Władze Rosji będą współpracować z każdym prezydentem USA, któremu „zaufanie okaże naród amerykański” – powiedział prezydent Władimir Putin. Zapewnił, że Moskwa ceni sobie deklaracje prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące rozwoju relacji dwustronnych.

W połowie miesiąca Trump ma wziąć udział w kolejnej debacie z Bidenem

Donald Trump zapowiedział, że weźmie udział w kolejnej debacie z kandydatem Demokratów Joe Bidenem, która ma się odbyć w połowie miesiąca w Miami....

zobacz więcej

Putin w wywiadzie dla telewizji państwowej Rossija 1 powiedział, że Rosja w kwestii wyborów w USA jest „postronnym obserwatorem” i „nie miesza się” do nich. Zauważył przy tym, że Trump „niejednokrotnie wypowiadał się na rzecz rozwoju stosunków rosyjsko-amerykańskich” i podkreślił: „bez wątpienia, bardzo to sobie cenimy”. W ostatnich latach w relacjach rosyjsko-amerykańskich udało się „wiele zdziałać”, niemniej „w pełnej mierze te zamiary, o których prezydent Trump mówił wcześniej, nie zostały zrealizowane” – przyznał Putin.

Podkreślił zarazem, że prezydenturze Trumpa towarzyszyło wprowadzanie rozmaitych sankcji i ograniczeń. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone za rządów Trumpa wycofały się z dwustronnego układu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF). Jednocześnie – zwrócił uwagę – znacznie wzrosły rosyjsko-amerykańskie obroty handlowe.

Gospodarz Kremla oświadczył, że dostrzega „dość ostrą retorykę antyrosyjską” ze strony rywala Trumpa – kandydata Partii Demokratycznej Joe Bidena. Niemniej – dodał Putin – „kandydat Biden publicznie powiedział, że jest gotów do przedłużenia układu nowy START bądź do zawarcia nowego porozumienia o ograniczeniu strategicznych zbrojeń ofensywnych. A to już jest bardzo poważny element naszej możliwej współpracy w przyszłości”.

Putin wypowiedział się także na temat kryzysów w Górskim Karabachu i w Kirgistanie. Przyznał, że wydarzenia w tym drugim kraju „nie mogą nie niepokoić” Rosji i poinformował, że Moskwa kontaktuje się „ze wszystkimi stronami konfliktu”. Starcia w Górskim Karabachu nazwał „ogromną tragedią” i wezwał do jak najszybszego przerwania walk w tym regionie.

Nowy Układ o Redukcji Zbrojeń Strategicznych (START), tzw. nowy START, wygasa w lutym 2021 r. To jedyny obowiązujący jeszcze między USA i Rosją układ rozbrojeniowy. Rosja zaproponowała jego przedłużenie, ale Trump chce, aby był to układ trójstronny z udziałem Chin, czemu Rosja się sprzeciwia.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej