RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Barley krytykowana w Niemczech. „Werbalne wykolejenie nie do przyjęcia”

Michael Kretschner (w centrum, z lewej) i Paul Ziemiak (obok z prawej) nie szczędzą gorzkich słów pod adresem Katariny Barley (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Michael Kretschner (w centrum, z lewej) i Paul Ziemiak (obok z prawej) nie szczędzą gorzkich słów pod adresem Katariny Barley (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Katarina Barley zapomina o historii i zdradza postawę, która nie przyniesie dobrej przyszłości Europie – ocenia słowa o „głodzeniu finansowym” Polski i Węgier premier Saksonii. To niejedyny krytyczny głos z Niemiec na temat skandalicznej wypowiedzi Niemki, wiceszefowej PE, którą za nieakceptowalną uznał też sekretarz generalny CDU. „Dobre stosunki polsko-niemieckie muszą być oparte na wzajemnym szacunku” – zauważa wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

Barley znów atakuje Polskę. Mocna odpowiedź Saryusza-Wolskiego

Wniosek o odwołanie Kateriny Barley ze stanowiska wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego trafił już do szefa tej instytucji. – David Sassoli...

zobacz więcej

Oburzenie wywołały słowa Katariny Barley, pochodzącej z Niemiec wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, która poruszając w wywiadzie temat praworządności w Polsce i na Węgrzech, mówiła o potrzebie „zagłodzenia finansowego”.

Zdaniem premiera Saksonii Michaela Kretschmera, w skandalicznej wypowiedzi i doborze słów Barley „zapomina o historii. „Musimy przekonywać wartościami, argumentami i debatą, patrząc sobie w oczy. Szantaż nie wchodzi w grę” – zaznaczył niemiecki polityk.

Z Kretschmerem zgadza się sekretarz generalny rządzącej CDU. Paul Ziemiak na Twitterze stwierdził, że „werbalne wykolejenie Katariny Barley jest nie do przyjęcia”. „Debatę prowadzimy argumentami. Ostrożnie, jasno, ale nigdy w sposób krzywdzący czy obraźliwy” – podkreślił. Uwagę na płynące z Niemiec krytyczne głosy zwraca wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, zdaniem którego dobre stosunki między Berlinem a Warszawą „muszą być oparte na wzajemnym szacunku”. Korespondent Telewizji Polskiej w Berlinie Cezary Gmyz zauważa, że twarde stanowiska przedstawicieli Niemiec to efekt spotkania w ambasadzie Niemiec z wiceszefem polskiej dyplomacji Szymonem Szynkowskim vel Sękiem. Wiceminister potwierdził, że we wtorek rozmawiał na ten temat z premierem Saksonii. – Każdy, kto zna historię, musi być świadomy tego, że mówienie o zagłodzeniu Polski czy Węgier przez polityka niemieckiego, musi wywołać reperkusje i silne działania ze strony naszych przedstawicieli – mówił w TVP Info rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Podkreślał, że oczekuje przeprosin od Katariny Barley, bo takie wypowiedzi „nie pomagają” polsko-niemieckiej współpracy.

źródło:
Zobacz więcej