RAPORT

Pogarda

Wiceminister: PO się dogadywała, my odzyskujemy od Gazpromu miliardy

Gazprom w tarapatach? Wiceminister Janusz Kowalski komentuje (fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych)
Gazprom w tarapatach? Wiceminister Janusz Kowalski komentuje (fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych)

Najnowsze

Popularne

Prezes UOKiK nałożył na Gazprom ponad 29 mld zł kary. – Ta decyzja wpisuje się w stanowcze działania Polski podejmowane już od pięciu lat – mówi portalowi tvp.info wiceminister Janusz Kowalski. Przypomina, że walcząc o przestrzeganie prawa i zatrzymanie Nord Stream 2, nasz kraj wywalczył już 6 mld zł. – Teraz zapadają kolejne ważne decyzje, ale my nie zwalniamy tempa i złożyliśmy już projekt uchwały z apelem do niemieckiego rządu – dodaje.

UOKiK nałożył gigantyczną karę na Gazprom za budowę Nord Stream 2

Prezes UOKiK nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2.

zobacz więcej

Prezes UOKiK nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2. Urząd przypomniał, że dwa lata temu postawiono w tej sprawie zarzuty kilku firmom: Gazpromowi, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

– Pierwszy raz od około 15 lat, gdy projekt wszedł w etapy realizacyjne po decyzji Gerharda Schrödera, mamy sytuację, że realne staje się zablokowanie Nord Stream 2 – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister resortu aktywów państwowych Janusz Kowalski (Solidarna Polska).

Polityk ocenia, że jest to efekt trzech konkretnych czynników. Pierwszym z nich ma być zdecydowana postawa prezentowana w tej sprawie od 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę i rząd Zjednoczonej Prawicy.

– To po decyzjach pani premier Beaty Szydło zostało przyjęte rozporządzenie PE i Rady, tzw. dyrektywa anty-Nord Stream 2, która została ostatnio implementowana do prawa polskiego. Chodzi o to, żeby przepisy dotyczące spraw związanych z implementacją pakietu energetycznego dotyczyły również projektu budowy rurociągu z Rosji do Niemiec. Co ważne, ta zdecydowana postawa spotkała się ze zrozumieniem prezydenta Donalda Trumpa – mówi Kowalski.

Gazprom przelał PGNiG 1,5 mld dolarów. Zwrot nadpłaty za gaz nakazał sąd arbitrażowy

Gazprom przelał Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwa 1,5 mld dolarów należności jako wykonanie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w...

zobacz więcej

Ostra groźba amerykańskich sankcji

Wiceminister wskazuje, że tu pojawia się drugi ważny czynnik, czyli konsekwentny sprzeciw ze strony USA. Lider Stanów Zjednoczonych negatywnie ocenia projekt Nord Stream 2 jako uderzający w interesy wolnego świata.

– Trump nie zgadza się, by Niemcy robili z Putinem interesy, które uderzają na przykład w gospodarkę wielu państw Europy Środkowo-Wschodniej, a jednocześnie by to Amerykanie musieli gwarantować bezpieczeństwo Berlina. Przypominam, że dzisiaj to USA i ich wojska stacjonujące między innymi właśnie w Niemczech są gwarantem bezpieczeństwa w regionie. Zdecydowana postawa Trumpa wobec Rosji popierana jest więc w Stanach Zjednoczonych również przez Demokratów. Zagrożenie amerykańskimi sankcjami powoduje, że budowa gazociągu staje pod coraz większym znakiem zapytania – stwierdza.

Janusz Kowalski komentuje, że trzeci ważny czynnik zwiększający szansę na zatrzymanie budowy Nord Stream 2 to „wykorzystywanie instrumentów prawnych na poziomie regulacyjnym przez polski UOKiK”. Wiceminister uważa, że „urząd konsekwentnie broni europejskiego i polskiego rynku konkurencji”. – Nie pozwala na obchodzenie prawa przez zagraniczne koncerny – zaznacza.

Gazprom przelał PGNiG 1,5 mld dolarów. Zwrot nadpłaty za gaz nakazał sąd arbitrażowy

Gazprom przelał Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwa 1,5 mld dolarów należności jako wykonanie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w...

zobacz więcej

Polityk podkreśla, że „Platforma Obywatelska przez lata dogadywała się z Gazpromem, a rząd Zjednoczonej Prawicy odzyskuje od Rosjan miliardy”. – Dobrze pamiętamy, że oni nie mieli nawet nigdy otwartego sporu w arbitrażu. My w 2016 r. poszliśmy do sądu i wygraliśmy – mówi.

Apel do niemieckiego rządu już w Sejmie

Janusz Kowalski dodaje, że budował zespół prawników, którzy po czterech latach odzyskali od Rosjan 6 mld zł.

– W kwietniu zapowiedziałem, że na wzór ukraiński będziemy twardo egzekwowali wykonanie wyroku. Kijów walczył o to dwa lata. Z kolei 24 godziny po moich deklaracjach i rozpowszechnieniu tej informacji w zagranicznych mediach Gazprom się cofnął, zaakceptował wyrok i dwa miesiące później oddał 6 mld zł. To pokazuje, że tylko twarda postawa, taka jak dzisiaj w wykonaniu UOKiK, daje szansę na osiągnięcie sprawiedliwości – stwierdza.

W rozmowie z portalem tvp.info polityk zaznacza, że właśnie dlatego w sprawie Nord Stream 2 nie można odpuścić. Jako poseł sprawozdawca skierował więc ostatnio do marszałek Sejmu Elżbiety Witek poselski projekt uchwały w sprawie wezwania rządu RFN do natychmiastowego zaprzestania budowy gazociągu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej